PAYLAŞ

Bilim Adamları Yaşlanmayı Geciktirecek Bir Yol Buldu..

Bilim insanları, yaşlanmanın durdurulabilen ya da en azından yavaşlatılabilen bir hastalık olduğuna ikna olmaya başladılar. Yakın zamanda Rusya ve İsveç bilim insanlarının bağlı bulunduğu Lomonosov Devlet Üniversitesi ve Stockholm Üniversitesi tarafından yapılan ortak çalışma ile bu durum inceleme altına alındı. Yapmış oldukları çalışmanın sonucunda yaşlanmanın, hücre yapısında bulunan mitakondri organellerine bağlanmaktadır.

Ünlü Rus biyolog Vladamir Skulachev’in liderliğinde yapılan çalışmalar sonucunda deney farelerine üzerinde birçok kere deneyler yapıldı. İsveç’te üretilen ve karakterize edilen bu farelerin genomuna tek bir mutasyon hücresi eklendi. Bu mutasyon hücresi sayesinde, mitokondriyal mutejenezi önemli ölçüde hızlandırmış oldu. Eklenen bu mutasyon hücresi sonucunda, normalde iki yıldan fazla yaşayan fareler, bir yıldan az yaşamaya ve çeşitli hastalıklara maruz kalmak zorunda kalmıştır.

Bilim insanları 100 günü bulan araştırmalar sonucunda, bir grup fareye, mitokondriyi hedef alan suni bir antioksidan olan SkQ1 adlı sentetik bir bileşik ile tedavi etmeye çalıştılar. SkQ1 adlı bileşik Skulachev tarafından Moskova Devlet Üniversitesi’nde geliştirildi. Deney yapılan farelerin bir kısmının suyuna SkQ1 bileşeni eklendi. Diğer kısmına ise normal su verildi. Normal su verilen farelerde, 200-250 günlük dönem içerisinde, yaşlanma, kilo kaybı, vücut ağırlığı ve sıcaklığında azalma, kemik erimesi ve kıllarda dökülmeye neden olan Alopesi Hastalığı gözlemlenmeye başladı. Ayrıca hareketlilik ve oksijen alımında azalma gözlemlenmişti. Yani kısaca tüm yaşlanma belirtileri gözlemlenmişti. Öte yandan SkQ1 bileşeni ile tedavi edilen farelerde bu durum şaşırtıcı bir şekilde yavaşladı.

Yapılan bu araştırmalar sonucunda, hücrenin yapısında buşunan mitokondrinin gerçekten de yaşlanmada anahtar rol oynadığını göstermektedir. ‘’ Bu çalışma teorik ve pratik açıdan oldukça değerli. İlk olarak, memelilerin yaşlanması sürecinde mitokondriyumdan üretilen reaktif oksijen türleriin kilit rolünü açıkça ortaya koyuyor.’’ Diyor Skulachev.  ‘’Aynı zamanda yapılan çalışma mitokondriyumla hedeflenmiş antioksidanlarla yaşlanma tedavisinin yolunu açtı’’ dedi.

Bu umut veren çalışmalar sonucunda Skulachev, SkQ1’e dayalı potansiyel ilaç tedavilerini geliştirmeye devam ediyor.Rusya’da  Hali hazırda onaylanmış olan Visomitin isimli göz damlası ABD’de klinik denemelerinden başarıyla geçmeyi başardı. Bu göz damlası, SkQ1’in ağızla alınan bir versiyonuydu. Eğer herşey iyi giderse ve ilaç beklendiği gibi etki etmeye devam ederse, 2-3 yıl içerisine insanların kullanımına sunulabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here