PAYLAŞ

Dünya’da İş Gücünün Geleceği : İşimiz Tehlike Altında Mı?

Teknolojik gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Bu teknolojik ilerleme beraberinde de değişik sorunların doğmasına neden oluyor. Şaşırtıcı büyüme oranı, yapılan emeğin geleceği ve gelecekteki iş imkanları hakkında tartışmalar başlamış oldu. Bundan on yıl önce çok az insan ileride İOS geliştirme, ürün yönetimi ve arama motoru pazarlaması gibi iş kollarının doğacağını ön görmüştü. Günümüzde ise 3D baskılı bir dünya, neredeyse ücretsiz elektrik ve sınırsız bilgi işlem gücü ufukta gözüküyor.

Peki bu teknolojik devrimin maliyeti nedir? Bu teknolojik gelişmeler insanları nasıl etkileyecek? Teknolojik gelişmeler, yaşam kalitesini ve çocuklarımızın geleceğini nasıl etkileyecek? Günümüzde uzmanlar, bu teknolojik gelişmelerle beraber, otomasyon, robotik ve yapay zekadaki güncel yenilikler sonucunda ekonomik olarak kargaşalık boyutlardaki değişimler, işsizlik ve açlığın yüksek derecede artacağından endişe ediyorlar.

Aslında bu konuda endişelenecek bir şey yok. Gelişen teknolojik gelişmelere ekonomiler adapte oluyor.  Belki mevcut dönemde çalıştığımız işler yok olabilir ama çok daha fazla ve daha iyi bir iş imkanları önümüze serilebilir. Geçmişten bir örnek vermek için 1800’lü yıllara dönelim. Haftanın yedi günü insanlar sadece çiftçilikle uğraşıyordu. Sanayi devrimi geldiği zaman, insanlar bu yeni teknolojinin büyük bir işsizliğe neden olacağını düşünüyordu. Çiftçilerin çoğu otomatik kumaş tezgahlarında çalışmaya başladı. 1830-1900 yılları arasında bu kumaş tezgahlarında üretilen kumaş sayısı 4 kat daha arttı. Ayrıca her bir metrelik bir kumaş için, bu makineler sayesinde iş gücü %98 oranında düştü.

Teknolojik gelişmeler arttıkça yeni iş imkanları da doğmaya başladı. Bundan 200 yıl önce iş imkanı bakımından sadece çiftçilik vardı. Gelişen teknolojiler sayesinde fabrikalar açılmaya başladı. Bunun sonunda ortaya fabrika işçisi terimi ortaya çıktı. Fabrikaların açılmasıyla, üretim artmış ve sonucunda ekonomide ilerleme kaydedilmiştir. Bu fabrikaların işleri denizaşırı ülkelere taşınması  ve otomatikleşme sonucunda yeni iş imkanları doğmaya başladı. Bu teknolojik gelişmeler sonucunda hala yeni iş imkanları doğmaya devam etmektedir.

Birçok kişi teknoloji şirketlerinin çalışan sayısına bakıyor ve az sayıda insana iş imkanı yarattığı için bu durumdan endişe ediyorlar. Bu şirketlerin buz dağının sadece görünen kısmı. Upwork gibi şirketler milyonlarca kişiye iş imkanı sağladı. Ayrıca Airbnb tarafından yeni bir Pazar açıldı. İnsanlara tatil için kiralık villa ve apartman dairesi kiralayarak kendi başına milyar dolarlık bir sanayi oluşturdu. Sadece bu yıl Airbnb tarafından  10 milyar doların üstünde rezervasyon yapıldı. Birçok insan Airbnb sayesinde gelir sağlıyor ve gelirlerini Airbnb’ye kiraladıkları daire ve odalarla katlıyorlar.

Şimdi kendinize tekrar sorun. Dünya’da teknolojik ilerleme devam ederken, dünyada büyük işsizlik ve ciddi yoksulluk risk altında mı? Bence kesinlikle hayır. Aksine, olağan üstü bir devrimin arifesinde, açlığın ve aşırı yoksulluğu geride kalacağını düşünebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here