PAYLAŞ

NASA’nın Uzay Aracı Cassini, Satürn’ün Halkalarından Geçmeyi Başardı.

26 Nisan’da NASA’nın geliştirmiş olduğu Cassini Uzay Aracı, son görevini bitirmeden önce Nasa tarafından planlanan 22 dalıştan ilkini başarı ile tamamladı. Daha önce insanlar tarafından yapılan hiçbir Satürn’ün halkalarına girmeyi başaramamıştı. Bu başarılı geçişin ardından Cassini uzay aracı Dünya’ya çeşitli fotoğraflar göndererek Satürn’ün halkaları hakkında geniş bir bilgi sahibi olunmasını sağladı.

Cassini uzay aracı bu tehlikeli göreve başlarken, Satürn’ün halkalarına yaklaşık olarak 77,000 mil hızla girerken, kendisini Satürn’ün halkasında bulunan toz ve buz kütlelerinden korumak için çanak şeklinde bulunan antenini kullandı. Ve bu süre zarfında Cassini uzay aracından belli bir süre haber alınamadı.

NASA’nın uzay aracı Türkiye saati ile 10:30 civarında haber alındı. Satürn’le aramızda olan uzun mesafe nedeniyle 78 dakikada bir bir veri alınıyordu. Bu veriler neticesinde Cassini uzay aracı büyüleyici görüntülerin çoğunu Dünya’ya göndermeye başladı.

Cassini uzay aracı, son dalışını bu yılın Eylül ayında gerçekleştirecek ve görevini orada tamamlayacak. İmha olana kadar Dünya’ya Satürn hakkında bilgi ve veri göndermeye devam edecek ve insanlığın Satürn hakkında daha bilgi sahibi olmasını sağlayacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here