PAYLAŞ

Uber, Sadece 3 Yıl İçinde Uçan Taksileri Hayata Geçirme Sözünü Verdi..

Uber firması ilk kez özel şöförlü araç/taksi kavramını ortaya attığında, şirket ulaştırma sektöründe bir devrime öncülük etti. Şimdi ise yeni bir öncülüğün adımı olan uçan taksilerle bunu gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bunun içinde dikey kalkış ve iniş yapabilen VTOL uçakları ile yapmayı planlıyorlar.

Bu gelişme sayesinde, gelecekte nakliyecilerin hızlı ve güvenilir bir biçimde küçük, elektrikli VTOL uçaklardan oluşan bir ağa erişebilecekleri anlamına geliyor. Uzun süreden beri bu projenin var olduğunu biliyorduk zaten. Ama Reuters haber ajansı, Uber’in bu uçan taksilerden yararlanacak olan ilk şehirlerini duyurdu.

Şirket uçan taksileri ilk önce Dallas-Fort Wort ve Dubai’de kullanıcıların beğenisine sunmaya hazırlanıyor ve bunu 2020 yılına kadar yapmayı hedefliyorlar.

VTOL uçaklarının filosu Uber Elevate olarak adlandırıldı. Bu uçaklar, Aurora Flight, Pipistrel Aircraft, Embraer, Mooney ve Bell Helicopter firmaları ile ortak üretilecek.  UberAir  uygulaması yani uçan taksiler daha sonrasında şirket politikaları gereği, daha uygun maliyetli ve verimli olacağını düşündüğü yerlerde de kullanıma sunulacak.

Uçan arabaları üretme isteği dünya genelinde hızla artmış durumdadır. Özellikle kentsel alanlardaki trafik, uzun zamandır ele alınması gereken bir sorundu ve uçan araçlar bu sorunu ortadan kaldırmak için bir çözüm olabilir.

Ama uçan araç üretme konusunda Uber firması yalnız değil. E-volo adlı Alman girişimci, VTOL uçakların ulaşım geleceği olacağına inanıyor ve 2018 yılının başlarında yapmış oldukları prototipleriyle uçan taksi servisini test etmeyi planlıyorlar. Bunun yanın Airbus uçak firması da helkopter tarzı bir araç yaratmayı planlıyor.

Bu yeni ulaşım seçenekleri trafik tıkanıklığına bir çözüm sunarken, VTOL’lerin emisyonsuz ve tamamen elektrikli bir motora sahip olacağından, ulaşım alanında daha sürdürülebilir bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ulaşım uzmanları, uçan taksilerin 10-15 içerisinde karşımıza geleceğini tahmin ediyor. Uber ve diğer firmalar bu tahminleri doğrular gibi duruyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here