3 Boyutlu Yazıcılar Yeni Teknikle Hatasız Sonuçlar Veriyor

3 boyutlu yazıcılar günümüzde yapı malzemesini, üst üste katmanlar halinde eriterek üretim yapan bir sistem kullanıyorlar. Ancak bu katmanlar arasındaki geçiş tabakaları maalesef gözle görülür halde bulunuyor.

Alan Derinliği

Yazıcı tarafından geçiş tabakalarının gözle görülür halde olması, nesnelerin alan derinliği bakımından yetersiz ve daha bodur görünmesine yol açmakta. Hepimizin bildiği gibi 3 boyutlu yazıcılar ile ilgili yaşanan en büyük sorunlardan biri alan derinliğidir.

Şimdi geliştirilen yeni sistem ise önceki sistemdeki bodur görünme ve katman geçişlerinin fark edilir olması problemlerini, ışık kullanarak hatasız bir kesim tekniğiyle çözmüştür.

California Üniversitesinde bulunan bir ekip tarafından geliştirilen sistem, Uzay Yolu dizisinde neredeyse tüm nesneleri kopyalayabilen cihaza itafen “Replicator” olarak adlandırıldı.

Işık ve Reçine

Kullanıcılar bu sistemde ilk olarak, ışık desenlerine dönüştürülerek çıktısı alınacak nesnenin 3D bilgisayar modelini oluşturur. Bu desenler, bilgisayara bağlı standart bir video projektör kullanılarak, ışığa duyarlı reçine içeren dönen cam bir silindir içine yansıtılır. Bu reçine, sıvı polimerlerin, ışığa duyarlı moleküllerin ve çözünmüş oksijenin bir kombinasyonundan oluşur.

Yansıtılan ışıkla aktifleştirilen moleküller, reçinenin özel üç boyutlu alanında bulunan oksijeni tüketir. Oksijenin tamamı bu bölgelerde tükendiğinde, sıvı polimer moleküller çapraz bağlantılar oluşturarak katı bir yapıya dönüşür. 3D yazıcıdan çıktı alarak elde ettiğimiz nesne silindirden çıkarılır. Silindirden çıkardıktan sonra kalan sertleşmemiş reçine oksijenli bir ortamda ısıtıldıktan sonra tekrar kullanılabilir.

Pürüzsüz ve Esnek

Geliştirilen bu sistem şimdiye kadar yapım süresi 30 ila 120 saniye arasında olan ve çapı 10,2 cm’ye kadar ölçülen nesneleri yazdırmak için kullanıldı. Yazdırılan bu nesneler, katmanlar halinde yazdırılmak yerine, bir nesnenin tümü aynı anda yazdırılmaktadır. Bundan dolayı nesneler sadece pürüzsüz değil aynı zamanda geleneksel 3D yazıcılarla yazdırılanlardan daha esnek olmaktadır.

3 boyutlu yazıcı

Ek olarak, bu teknoloji 3D basılacak parçaları, mevcut katı nesnelerle birleştirmeyi  mümkün kılar. Örneğin, yukarıdaki fotoğrafta 3D yazıcı, çelik bir tornavida şaftı üzerine bir kulp basmak için kullanıldı.

3 Boyutlu Yazıcılar ile Kişiselleştirilen Ürünler

Araştırma üzerine bildiri yazan Asst.Prof.Hayden Taylor, geliştirilen yeni tekniğin protez ve benzeri nesnelerin daha fazla kişiselleştirilmesine imkan sağlayabileceğini düşünüyor. Taylor, üretilmiş herhangi bir nesnenin üzerine yazdırılarak özelleştirilebilir eklemeler yapılabileceğini belirtiyor.

Bu tekniği kullanan 3 boyutlu yazıcılar ürün tasarımına yeni bir soluk getirebilir.

Makale Science dergisinde yayınlandı. Yazdırma işlemini görmek için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: