500 Yıllık Deney İlk Sonuçlarını Verdi

İskoçya’da 2014 yılında başlatılan 500 yıllık deney 5 yıl sonunda ilk sonuçlarını verdi.

Bilim insanları normalde 5 yıl süren bir deneyi bitirdiklerinde derin bir oh çekerler. Çünkü yıllardır süren emeklerinin sonuçlarını görmüşlerdir. Peki bu 5 yıllık süreç sonunda esas deneyinizin yalnızca %1’i tamamlanmışsa ne hissedersiniz?

İskoçya’ya mikrobiyoloji alanında tarihi bir deney için uğraşan bilim insanları tam da bu hissi yaşıyorlar. 2014 yılında başlatılan 500 yıllık deney sonucunda araştırma ekibi ilk sonuçları yayınladı.

Bitiş tarihi 2514 olarak belirlenen bu deneyin sebebi neydi ki diye soruyor olabilirsiniz. Bu uzun vadeli bilimsel çabanın sebebi aslında oldukça basit; izole edilmiş ortamda mikropların ne kadar uzun yaşayabileceğini bulmak.

Mikropların uyku halindeyken yaşama yeteneklerini kaybetme oranları nedir? 2014 yılında bu sorunun cevabını merak eden araştırmacılar deneylerine başladılar.

Araştırmacılar, uzun bir süre uyku halinde olan mikropların ölme oranlarını matematiksel bir fonksiyon olarak ifade etmeye çalışıyorlar. Bazıları hemen ölüyor ve daha uzun yaşayabilmesi için geride dayanıklı çekirdek bir topluluk mu bırakıyorlar?

Deney Nasıl Yapılıyor?

Bu soruların cevabını bulabilmek için araştırma ekibi Bacillus subtilis sporlarını yüzlerce deney tüpü içerisine çevreden izole bir şekilde kapattılar. Bu bakteriler aşırı çevre koşullarında uyku haline geçerek hayatta kalmasıyla biliniyor.

Daha sonra ise araştırma ekibi için sıra beklemeye geldi. Bu türdeki bakteri sporlarının efsanevi yaşam sürelerini göz önünde bulundurursak, muhtemelen insan ömrünü katbekat aşan bir süre boyunca beklememiz gerekecek.

Araştırma ekibi bu deneyin şu ana dek yapılan en uzun süreli deney olduğunu iddia ediyor.

Deneyin ilk 24 yılı boyunca her iki yılda bir kırılıp açılacak ve bakteri sporlarının bu süreyi nasıl atlattıkları kontrol edilecek.24 yıl tamamlanınca bu kontroller seyrekleşecek ve her 25 yılda bir yapılacak ve deney 2514 yılında tamamlanacak.

İlk iki yıllık deney tüpleri incelenerek yazılan deney raporuna göre, bakteriler hallerinden memnun görünüyor. 500 yıllık deney için depolanan bakteri örneklerinde şu ana dek dikkate değer bir kayıp yaşanmış değil.

500 Yıllık Deney Tamamlanabilecek Mi?

Ancak 500 yıllık deney söz konusu ise hayatta kalması beklenen şey sadece mikroplar değil, deneyin kendisi de oluyor. Bir bayrak yarışı gibi nesilden nesile aktarılacak olan bu deneyin ayakta kalması için bilim adamlarının oldukça titiz bir çalışma ortaya koyması gerekiyor.

Araştırmacılar her 25 yılda bir deneyi üstlenen bilim insanlarının deneyle ilgili talimatları o günün teknolojik şartları ve dildeki değişimlere göre güncellemesi gerektiğini vurguluyor.

Umuyoruz ki dünyamız 2514 yılına kadar yaşanabilir bir gezegen olarak kalır. Gelecek nesiller de 500 yıllık deney sonucunu gönül rahatlığıyla inceleyebilir.

Daha fazla bilim haberi için tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: