Kızamık Salgını Nedeniyle ABD’de Acil Durum İlan Edildi

İnsanlık tarihinin en tehlikeli salgınlarından biri olan kızamık salgını Washington’da acil durum ilan edilmesine sebep oldu.

Geçtiğimiz pazar günü itibariyle Washington’da 34 kızamık vakası ile karşılaşıldı. Vakaların çoğu 1 ile 10 yaş arasındaki aşılanmamış çocuklarda rastlandı.

Washington valisi acil durum ilan ederken yaptığı açıklamada kızamık virüsünün oldukça bulaşıcı olduğunu ve küçük çocuklarda ölüme yol açabileceğini belirtti. 18 Ocak itibariyle fark edilen salgının başka bölgelere de sıçramasından endişe ediliyor.

Kızamık hastalığı diğer virütik hastalıklardan çok daha bulaşıcı olmasıyla öne çıkıyor. Örneğin kızamık hastası birinin bir odada öksürmesi ve aşısız birinin saatler sonra o odadaki virüslü havayı soluması, hastalığı kolayca kapmasına neden olabilir. Bu nedenle hastalığın görüldüğü bölgede halka açık alanlarda bulunanlar, ister istemez hastalığı başka bölgelere de bulaştırabilirler.

Sebebi Aşı Karşıtlığı Olabilir

Kızamık salgınının neden bu bölgede görüldüğü sorusunun cevabı önem arz ediyor. Bu bölgedeki çocukların hastalığa yakalanma riski daha yüksek çünkü bu eyaletteki yasalar, aşı karşıtlığı konusunda daha müsamahakar davranıyor. Böylece pek çok ebeveyn bundan yararlanarak çocuklarını aşılamamayı tercih edebiliyor. ABD genelinde aşı yaptırmayanların oranı %2 civarındayken bu bölgede oran %7.9’a ulaşıyor.

Kızamık-kabakulak-kızamıkçık (MMR) aşısı ile kızamık hastalığının kolayca önüne geçilebiliyor. ABD’de çocuklar kreşe kayıt edilirken bu aşıyı olmaları isteniyor. Ancak bu konuda eyaletten eyalete değişen uygulamalar var. Bazı eyaletlerde insanların dini inançları nedeniyle aşıdan muafiyet izni verilebiliyor.

Baylor Tıp Koleji’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Peter Hotez 2000 yılında ABD’de kızamık hastalığının yok edildiğini ancak cahilce çıkartılan yasalar nedeniyle bu hastalığın geri döndüğünü belirtiyor.

Aşı Karşıtlığı Gittikçe Yaygınlaşıyor

ABD’de aşı karşıtlığı gitgide büyüyen bir tartışma haline geliyor. Özellikle Fox News kanalı çalışanlarından aşı karşıtı muhabir Bre Payton’ın H1N1 gribi (bilinen adıyla domuz gribi) ve menenjit yüzünden henüz 26 yaşında ölmesi nedeniyle tartışma alevlenmişti.

Ülkemizde de aşı karşıtlığı büyümeye devam ediyor. 2017 yılında 23 bin ailenin çocuklarına kızamık aşısı yaptırmadığını belirten Prof. Dr. Alpay Azap, aşıyı reddedenlerin aşı yaptıranlar için de sağlık sorunu teşkil edeceğini vurguluyor.

Ülkemizde Kızamık Salgını Tehlikesi

Türk Tabipler Birliği, Türkiye’de 2010 yılında yalnızca 7 vaka ile karşılaşıldığını, bunların tamamının importe vaka olduğunu paylaşıyor. İmporte vakalar, hastalığın kuluçka döneminde yurt dışında bulunan ya da yabancı kaynaklardan hastalık kapan hastalar için kullanılıyor. Buna karşın TTB, Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu verilere göre ülkemizde 2012 yılında 1005 kızamık vakası görüldüğünü aktarıyor. 2013 yılında görülen 7415 kızamık vakası Sağlık Bakanlığının yoğun aşılama kampanyasıyla kontrol altına alınmıştı.

Bununla beraber ülkemizde de aşı karşıtlığı gitgide artıyor. Prof.Dr.Mehmet Ceyhan, 2013 yılında 980 çocuğun aşı reddi sebebiyle aşılanmadığını, 2016’da bu sayının 12 bin çocuğa, 2017’de de 23 bin çocuğa çıktığını söylüyor. Tıp dünyasına göre önlem alınmazsa kızamık salgınlarını yeniden yaşayabiliriz.

Kızamık hastalığının ciddiyetini anlamak için Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı rapora göz atmamız faydalı olabilir. Raporda, 2017’de yaklaşık 6 milyon 700 bin kişinin kızamık hastalığına yakalandığını, 110 bin kişinin de kızamık sonucu yaşamını yitirdiği aktarılıyor.

Daha fazla sağlık haberi için tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: