Alzheimer Nedeni ve Tedavisi Bulunmuş Olabilir

Alzheimer nedeni ve tedavisi diş etlerinizin durumuyla ilgili olabilir mi? Dişlerinizi fırçaladığınızda diş etleriniz kanıyor mu? Bu durumu önemsemelisiniz çünkü diş eti rahatsızlığınızın sebebi ile Alzheimer hastalığının sebebi aynı olabilir. Porphyromonas gingivalis isimli bir bakteri.

Diş Eti Hastalıkları ve Alzheimer

Diş eti hastalıkları insanların üçte birini etkiliyor. Bu yıl Porphyromonas gingivalis isimli bakterinin toksinlerini inhibe edecek yani baskılayacak ilaçlar denenmeye başlıyor. Bugün yayınlanan makaleye göre bu sayede Alzheimer hastalığı da durdurulabilir hatta iyileştirilebilir.

Alzheimer, tıp dünyasının çözemediği en büyük gizemlerden biri. Günümüzde nüfus yaşlandığı için demans (halk arasında bilinen adıyla bunama), ölüm sebepleri arasında beşinci sıraya yükseldi. Demans vakalarının yüzde 70’ini ise Alzheimer hastalığı oluşturuyor. Buna rağmen tıp dünyası halen Alzheimer’a neyin sebep olduğunu tam olarak anlayabilmiş değil.

Alzheimer hastalığı çoğu zaman beyinde amyloid ve tau isimli proteinlerin birikmesi ile birlikte görülüyor. Bu nedenle hastalığın bu iki proteinin kontrol edilememesi nedeniyle ortaya çıktığı ileri sürülüyordu.

Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar insanların beyninde demans olmadan da amyloid tabakaları olabileceğini gösterdi. Bu iki proteini dengeleyerek Alzheimer hastalığını tedavi etme girişimleri de sonuçsuz kaldığından, bu hipotez ciddi anlamda sorgulanmaya başlandı.

Alzheimer nedeni ve tedavisi

Porphyromonas Gingivalis

Buna karşın amyloid proteinlerinin bir bakteri türüne karşı savunma mekanizması olarak ortaya çıktığı düşüncesi ağır basmaya başladı. Bu nedenle çalışmalar Alzheimer hastalarında bir bakteri aramak üzerine yoğunlaştı. Özellikle de diş eti rahatsızlıklarından (piyore olarak da bilinen) periodontitis’e neden olan bakteriler bu konuda ilk şüphelilerden sayılıyor.

Diş eti hastalıklarına sebep olan bakteriler, Alzheimer hastalığı çekmiş olan ölülerin beyninde görülüyordu. Ancak bu bakterilerin Alzheimer hastalığına sebep olduğu kesin olarak ispatlanmamıştı.

P.gingivalis isimli bakteriyi araştıran birçok araştırma ekibi, bu bakterinin Alzheimer hastalığı görülen beyin kısımlarında bol miktarda bulunduğunu ve bu kısımları iltihaplandırdığını buldular. Bununla birlikte Alzheimer hastası olacak şekilde genetiği değiştirilmiş fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, farelerdeki diş eti iltihapları Alzheimer belirtilerini artırıyordu. Ayrıca araştırmacılar bu bakterinin, Alzheimer benzeri beyin iltihaplarına, sinir hasarlarına ve sağlıklı farelerin beyninde amyloid tabakaları oluşmasına sebep olduğunu gördüler.

San Francisco merkezli ilaç firması Cortexyme çalışanı Casey Lynch birden çok bağımsız araştırma merkezinin ve laboratuvarın aynı sonucu bulduklarını, bunun da inandırıcı bir veri ortaya koymaya başladığını belirtiyor.

%96 Gingipains Enzimi

Cortexyme şirketi gerçekleştirdiği yeni bir araştırmaya göre, inceledikleri 54 Alzheimer hastasının beyin örneklerinin yüzde 96’sında gingipains isimli enzimler bulunduğunu aktarıyor. Bu enzimlerin P.gingivalis bakterilerinin beslenmek için kullandıkları enzimler olduğunu da belirten araştırmacılar, DNA’sı incelenen üç Alzheimer hastasının beyinlerinin hepsinde bakterinin kendisini bulduklarını da söylüyorlar.

Central Lancashire Üniversitesi’nden Sim Singhrao şunları söylüyor: “Bu araştırma raporu, P.gingivalis bakterisine ait DNA’nın insan beyninde bulunduğunu belirten ilk rapor. Bununla birlikte beyinde gingipains isimli enzimlerin bakteri plaklarıyla benzer yerlerde bulunduğunu ortaya koyması açısından da ilk rapor.” Kendi yaptıkları deneylerde de diş eti iltihabı olan farelerde, bu bakterilerin beyne hücum ettiğini tespit ettiklerini belirten Sim Singhrao sözlerine şunları ekliyor: “Bu yeni araştırma aynı zamanda gingipains enzimlerinin tau proteinini nöronları öldürebilecek şekilde parçaladıklarını, bunun da demansa sebep olabileceğini ortaya koyuyor.”

Bilişsel yetileri daha fazla bozulan ve beyninde daha fazla miktarda amyloid ve tau biriken hastalarda bu bakteri ve enzimlere daha fazla rastlanıyor. Araştırma ekibi aynı zamanda bu bakterilerin Alzheimer hastalarının omurilik sıvılarında da bulunduğunu aktarıyor. Bu tekniğin uzun süredir aranan teşhis yöntemi olabileceğini de belirtiyorlar.

P.gingivalis Bakterisini Alan Fareler

Araştırma ekibi, P.gingivalis bakterisini farelere verdiklerinde bu farelerde beyin enfeksiyonuna, amyloid ve tau proteini üretimine, Alzheimer hastalığının diğer hastalarda etkilediği beyin kısımlarında sinir hasarına sebep olduğunu tespit etti.

Cortexyme ilaç şirketi daha önceleri gingipain enzimlerinin işlevini engelleyen moleküller geliştirmişti. Bu molekülleri farelere vermekle enfeksiyonları azaltmayı, amyloid üretimini durdurmayı başardılar. Üstelik bu sayede zarar görmüş nöronları da kurtarabildiler.

Araştırma ekibi P.gingivalis bakterisini öldüren antibiyotiklerin de benzer sonuçlara ulaştığını fakat daha az etkili olduklarını ve bakterilerin zamanla bağışıklık kazandığını da belirtiyor. Bu Gingipain enzimini engelleyici moleküller ilerde Alzheimer hastalığının çaresi olabileceği yönünde bir umut anlamına gelebilir.

Alzheimer nedeni ve tedavisi

Tedavi Umudu

Alzheimer hastası bazı kişilerin beyin örneklerinde P.gingivalis bakteri örnekleri ve daha az miktarda protein birikimleri gözlemlendi. Daha önceki bilgilerimize göre amyloid ve tau proteinleri Alzheimer hastalığı belirtileri görülmeden 10-20 yıl önce beyinde birikmeye başlayabiliyor. Araştırmacılara göre bu bilgi P.gingivalis bakterilerinin Alzheimer hastalığının sonucu değil sebebi olduğunu ortaya koyuyor.

Sim Singhrao sözlerini şöyle bitiriyor: “Diş eti rahatsızlığı periodontitis, Alzheimer hastalığından çok daha yaygın görülüyor. Fakat Alzheimer hastalığı, gingipain enzimi biriken hastaların beyinlerine zarar verebileceği koşullarda ortaya çıkıyor.”

Cortexyme geçtiğimiz ekim aylarında gingipain engelleyici ilaçların insan deneyi testlerini başarıyla geçtiğini ve beyne ulaştığını aktardı. Şirkete göre Alzheimer hastalarında ilerleme kaydedildiği gözlendi. Bu yıl sonlarında şirket ilacın daha geniş kapsamlı denemelerini yaparak omurilik sıvısı içerisindeki P.gingivalis düzeylerini ve hastalardaki bilişsel gelişmeleri gözlemleyecek.

Şirket aynı zamanda diş eti hastalığı periodontitis tedavisi üzerinde de yoğunlaşacak. Bu çalışmalar kapsamında P.gingivalis’e karşı bir aşı geliştirildi ve 2018 yılı içerisinde deneylere başlandı.

Diş eti rahatsızlığına yönelik bir aşı, aynı zamanda Alzheimer hastalığını da durdurabilir. Bu sayede Alzheimer nedeni ve tedavisi de bulunmuş olur.

Sağlık hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: