Antarktika Buzulunda Bir Mil (1.6 km) Derinliğinde Delik Açıldı

Antarktika Buzulunda bilim insanları tarafından açılan devasa delik, buz tabakasındaki gizemi çözerek önümüzdeki yıllarda Antarktika Kıtası’na neler olacağını bizlere söyleyebilir.

Gizemini Koruyan Antarktika Buzulu

Batı Antarktika buz tabakası tam bir bilmece olarak karşımızda duruyor. Kıtanın üçte birini oluşturan batı tabakası, çok hızlı bir şekilde erimekte olduğundan önümüzdeki yıllarda kıta için çok önemli bir rol oynayacak. Tabakadaki erime parametreleri bilinmediğinden, bilim insanları için erimenin tam olarak ne kadar hızlı gerçekleştiği şimdilik öngörülemez bir hal alıyor.

Tabaka, oldukça hızlı eriyen bir grup buz rafı tarafından tutuluyor. Grup içinde bir istisna olarak sadece Ross Buz Rafı olarak adlandırılan yapı büyümesini devam ettiriyor. Yine de bir kısım yeraltı volkanlarının da etkisiyle tüm buz tabakası halen erimeye devam ediyor. Aslında erimeyi yavaşlatan başka faktörler olsa da, erime bilim insanlarının beklediğinden daha hızlı gerçekleşmekte.

Bir Mil (1.6 km) Derinliğinde Sonda

Antarktika buzulunda yaşanan bu çelişkiler kafanızı karıştırıyor olabilir. Gerçekten de Batı Antarktika’da neler olup bittiğini kimse bilmiyor. Buz tabakası hakkında bildiğimiz şeyler oldukça sınırlı. Çünkü bölgeyi incelemekle ilgili bir takım problemler bilim insanlarının karşısına çıkıyor. Bunlardan en önemlisi, tabakayla ilgili bilgilerin büyük bir kısmının yaklaşık bir mil (1.6 km) derinlikte gömülü olarak durması. Bir grup bilim insanı, işte bu nedenle buz tabakasına yaklaşık bir mil derinliğinde sonda yapmaya karar vererek erimeyi analiz etmeyi amaçlıyor.

İlk Deneme 2004 Yılındaydı

Tahmin edebileceğiniz gibi bu derinlikte bir sonda yapmak hiç de kolay değil. Aslında bu araştırmayı yapan ekip daha önce 2004 yılında benzer bir girişimde bulundu. Ancak ne yazık ki başarısız oldular. Ekip bu sefer 12 hafta boyunca buz tabakasını sıcak su matkabıyla deldi. Geçtiğimiz 8 Ocak’ta buz tabakasını tamamen delerek altındaki tortul tabakaya ulaşmayı başardılar.

Bilim insanları açılan bu dev delikten buz tabakasının altındaki tortul yapıya çeşitli cihazları gönderebilecek. Bu sayede buz tabakasının altındaki kısmın net bir resmi ilk defa elde edilmiş olacak.

Bu bilgiler ışığında buz tabakasıyla ilgili şu anda yaşanan kafa karışıklığı giderilerek, gelecekte buz tabakasına neler olabileceği tespit edilebilir.

Bilim hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: