Apple Card Geleceğin Kredi Kartı Olabilir Mi?

Apple çok yakında bir kredi kartını piyasaya sürüyor. Apple Card efsane Iphone’dan sonra hayatımızı şekillendirecek yeni bir teknoloji mi? Peki Apple Card ile diğer kredi kartları arasındaki fark nedir?

Apple Kredi Kartı: Apple Card

Wall Street’in önde gelen yatırım bankalarından birisi olan Goldman Sachs tarafından piyasaya sürülen kart, Apple markası ambalajında ve titanyumdan yapılmış durumda.

Tim Cook bu özellikleriyle kredi kartını tam bir ezber bozan ürün olarak ve son yarım asrın en büyük icadı olarak tanımlıyor.

İleri bir tarihte dünya çapında geçerli olmasını planladıkları kartın, ilk olarak bu yaz Amerika’da kullanıma sunulacağı açıklandı.

Ayrıca Apple’ın kredi kartında işbirliği yaptığı Goldman Sachs için de, bu marka altında kredi kartı pazarına girmek süper bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Peki ama bu kartı farklı kılan özellikler neler? Bu rekabetçi piyasada Apple’ın kredi kartını diğerlerinden hangi özelliği ayıracak ve en çok kullanılan kart haline getirecek?

Titanyum

MasterCard ağını kullanarak hizmet verecek olan Apple Card, müşterilere bütçe takibi ve “ücret talep etmeme” gibi birtakım avantajlar sunarak, pazarda yerini almayı hedefliyor. Daha önce Visa Kart ile ortaklık kurmuş olan Peter Berg ise bazı yeni unsurlarla birlikte tüketici kredi kartı açısından oldukça basit planlandığı görüşünde.

Apple Card kullanılarak yapılan ödemelerde şayet Apple Pay kullanılırsa ödemenin %2’si, Apple ürünleri satın alındığında ödemenin %3’ü müşteriye geri ödenecek. Apple Pay kabul etmeyen diğer tüm alışverişlerde ise müşteriler günlük nakit olarak %1 geri alabilecekler.

Sanal kart’ı kabul etmeyen işletmeler için ise Apple, titanyumdan yapılmış fiziki bir kart kullanacak. Sosyal medyadaki paylaşımlar ve internette yer alan kimlik hırsızlığına bir çözüm olarak, kart üzerindeki bilgilerin herkes tarafından görünmeyecek şekilde, lazerle kabartılarak yer alması planlamış.

Apple’ın bu stratejisi tutacak gibi görünüyor. Berg sözlerine devamla bu konuda şöyle söylüyor: “Apple tam olarak ne planlıyor bilmiyorum ama iTunes ya da Apple ürünlerinin satın alımında bu kartın kullanımı ürün fiyatlarını oldukça düşürecek. Çünkü para kendi eko sisteminde geri dönüştürülebiliyor.”

Berg ayrıca Apple’ın kredi kartını piyasaya sürme nedenlerinden birinin, kullanıcıların akıllı telefonları aynı zamanda bir cüzdan olarak görme konusu olabileceğini belirtiyor.

Ödeme işlerinde değişimler yavaş gerçekleşiyor. Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay gibi uygulamalar, yıllardır Visa ve MasterCard’ın sahip olduğu teknolojiyi kullanıyorlar.

Aslında bu yeni bir teknoloji değil, farklı bir şekilde yeniden markalandı ve şimdi akıllı telefonların her yerde olmasıyla da çok daha ilginç hale geldi.

Apple faklı bir alana el atarak yeni bir meydan okuma mı yapıyor dersiniz?

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: