Apple mı Netflix mi? İşte Bütün Mesele Bu!

Apple’ın yayıncılık sektörüne atmış olduğu büyük adım, aslında teknoloji devi olan bu firmalarla ilgili bir şeylerin de habercisi: Dünya devi teknoloji şirketleri, kendi alanlarında büyüyebilecekleri doğal sınırlara ulaştığında birbirlerinin alanlarını işgal etmeye başlıyorlar.
Bize ise şu soruyu sormak kalıyor: Apple mı Netflix mi?

Apple vs Netflix

Apple, kendi orijinal şovlarını içeren bir TV abonelik hizmetini başlatarak Netflix’in karşısına çıkıyor. Facebook, kullanıcıların Instagram içinde alışveriş yapmalarını sağlayarak Amazon’un e-ticaret alanına giriyor. Halihazırda Amazon ve Microsoft’a bulut bilişim (cloud computing) alanında meydan okuyan Google, oldukça kazançlı olan oyun konsolu sektöründe, Microsoft ve Sony’nin kazancını ciddi şekilde düşürebilecek bir atılımla çevrimiçi oyun hizmeti olan Google Stadia’yı başlatıyor.

Bazı teknoloji analistleri, aynı zamanda bir oyun servisi başlatıp kendi kredi kartını tanıtan Apple’ın kendi alanı dışına daha çok çıkabileceğini belirtiyor.

Konunun uzmanlarından Rob Enderle, şu anki mevcut hacmi kendisi için uygun mu değil mi henüz bilinmeyen bir şirkete göre çok hızlı bir büyüme olduğunu ve Apple’ın şimdiye dek barındırdığından çok daha fazla hizmet çeşitliliğine sahip olduğunu söylüyor.

Daha önce şirketin ürün gamı çok değişmeye başladığında, Steve Jobs Apple’ı kendi alanına odaklamıştı.

Ancak bununla birlikte Apple firma olarak o dönemlerden daha farklı zamanlar yaşıyor. Düşen IPhone satışları ile başka alanlara açılmak arasında bir tercih yapmak zorunda kalmış olabilir. Çünkü Apple’ın 2018 yılı son üç aylık mali raporu, efsane cihaz IPhone satışlarındaki büyük düşüşü ortaya çıkardı. Şirketin gelirlerinde %15 oranında bir düşüş meydana gelmişti.

Teknoloji şirketleri bundan daha önce de yeni pazarlar keşfetmek için birbirleriyle mücadele ediyorlardı. Ancak mücadelenin şekli biraz daha değişmiş olabilir. Firmalar artık tamamen kendilerine bağlı müşterilerin peşinde. Yani bu zorlu rekabet şartları altında, firmaların ayakta kalabilmesi için daha çok abonelik sistemiyle yola devam edecekleri öngörülüyor.

Bunun anlamı şu: Firmalar tüketicilerin paralarını sadece telefon ya da diğer donanımlara yatırım yaptıklarında istemiyor. Tüketicileri Dizi-Film-Oyun platformları gibi servislere abone ederek, kendilerine düzenli bir para akışı sağlanmasını hedefliyorlar.

Bu yüzden bu aralar teknoloji dünyasında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Apple, Oprah Winfrey ve Steven Spielberg gibi isimlerle eğlence sektöründeki birlikteliklerini; SimCity ve Final Fantasy gibi isimlerle de video oyun sektöründeki birlikteliklerini açıkladı.

Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: