Batı Avrupa’nın En Yüksek Gökdeleni Küçük Bir Danimarka Kasabasında Yapılacak

Batı Avrupa’nın en yüksek gökdeleni için yapım izni verildi. Hem de Londra veya Paris gibi büyük Avrupa şehirlerinde inşa etmek için değil. Böylesi büyük şehirler yerine projenin Küçük bir Danimarka kasabası olan Brande’de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Batı Avrupa’nın En Yüksek Gökdeleni: Tower & Village

Tower & Village olarak adlandırılan gökdelenin yaklaşık 7.000 nüfuslu, küçük bir Danimarka kırsal kasabası olan Brande’de yapılması planlanıyor.

Yapı tamamen bittiğinde, 320 metre yüksekliğiyle Batı Avrupa’nın şu anki en yüksek gökdeleni olan Londra’daki Shard Binası’ndan 10 metre kadar daha uzun olacak.

Avrupa ele alındığında, bir gökdelen olmasa da Paris’teki Eyfel Kulesi 324 metre yüksekliğiyle Tower & Village gökdeleninden az daha uzun. Şu anda Avrupa’nın en yüksek gökdeleni ise 462 metre yüksekliğiyle Rusya-St. Petersburg’da yer alan Lakhta Centre. Lakhta Centre aynı zamanda Dünya’nın da en yüksek 13. gökdeleni.

Tower & Village Gökdeleni, bilgisayarda yapılan modelinde oldukça ince bir kule olarak görünüyor. Dış cephesi basit bir cam ve çelik kaplamadan oluşuyor. Yapının tabanında ise çatılarında yeşil bitkiler barındıran alçak ve orta yükseklikte bazı binalar görülüyor.

Moda Devi Bestseller

Proje, Brande kökenli moda devi Bestseller firması tarafından hayata geçiriliyor. Gökdelen, firmanın yönetim merkezi olarak hizmet verecek. Tabi Brande kasabasına da ciddi bir değer kazandıracağı düşünülüyor.

batı avrupa'nın en

Bestseller Proje Yöneticisi Anders Krogh, planlanan yüksek katlı binanın Brande için bir simge olacağını söylüyor.

Projenin sürdürülebilir diğer özellikleri hakkında daha fazla bilgi bulunmuyor. Ancak projenin ilk aşamada DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen) yeşil bina standardı sertifikasını almayı hedefleyeceği düşünülüyor.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: