Beklemiş Makarna veya Pilav Yemek Öldürebilir

Uzun süre açıkta bırakılan etin atılması gerektiğini biliyoruz. Peki ya beklemiş makarna veya pilav için de bunu yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bacillus Cereus

Makarna ve pilavın açıkta durması zararsız gibi görünse de Bacillus Cereus bakterisini duyduğunuzda muhtemelen bir kez daha düşüneceksiniz.

B.Cereus çok nadir görülen bir bakteri türü değildir. B.Cereus bakterisi toprakta, gıdada ve bağırsakta çok rahat bir şekilde yaşayabilmektedir.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde Biyoteknoloji araştırmacısı olan Anukriti Mathur, bilimsel bir açıklamada bulunarak, B.Cereus bakterisinin geniş çaplı bir doğal yaşam alanı olduğunu belirtiyor. Bakteriler; pirinç, süt ürünleri, baharat, kurutulmuş yiyecekler ve sebzeler gibi birçok gıda ürünü üzerinde besinleri kullanarak üreyebiliyorlar.

Bakterilerin bazı türleri Probiyotik özelliklerinden dolayı faydalıdır. Ancak diğer bakteri türleri uygun üreme ortamlarında (yiyeceklerin yanlış koşullarda saklanması gibi) ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Bu zehirlenmeler ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.

Beklemiş Makarna Vakaları

2005 yılında böyle Klinik Mikrobiyoloji Dergisi’nde böyle bir vaka yayımlandı. Bir ailedeki 5 çocuk dört gün bekletilmiş makarna salatası yemekten dolayı hastalandı.

Örnek olayda Cuma günü hazırlanan makarna salatası Cumartesi günü piknikte kullanıldı. Pazartesi gününe kadar buzdolabında saklanan makarna salatasını çocuklar pazartesi akşam yemeğinde tekrar yediler. Çocuklar gece kusmaya başlayınca hastaneye götürüldü. Maalesef en küçük çocuk hayatını kaybetti. Bir diğer çocuk karaciğer yetmezliği yaşıyor. Diğer çocuklar ise daha hafif bir zehirlenme yaşadıkları için ilaç tedavisi ile olayı atlatabildiler.

Araştırmacılar B.Cereus’un çok bilinen gıda kaynaklı bir hastalık sebebi olduğunu ancak sebep olduğu rahatsızlıkların genellikle hafif belirtileri olduğu için doktora gidilmediğini ve sonuç olarak kayıtlara geçmediğini söylüyor.

Makarna salatası olayından sonra ölümcül karaciğer yetmezliği vakası tanımlanmıştır. Bu vakalar çok nadir olsa da literatürde birden fazla olay ile karşılaşıldı ve kayıtlara geçti.

Bir başka haber de 2011’de yayımlanan eski bir olay. Belçika’da 20 yaşındaki bir öğrenci, 1 haftalık öğün hazırlamak amacıyla domates soslu spagetti yaptı. Daha sonra 5 gün beklemiş makarnayı sosu ile birlikte ısıttı ve yemeği mutfak tezgahının üzerinde bir süre unuttu. Yemekten sonra ishal, karın ağrısı ve aşırı kusma yaşayarak o gece hayatını kaybetti.

Çin’de yaşanan 2 zehirlenme olayı daha B.Cereus bakterisinin ne kadar ölümcül olduğunu gözler önüne serdi. Çin eriştesinden zehirlenerek karaciğer yetmezliği yaşayan ve sonrasında hayatını kaybeden 11 yaşındaki bir çocuk ve 4 gün beklemiş makarna yedikten sonra hayatını kaybeden 17 yaşındaki genç, maalesef bu duruma acı birer örnek.

Peki Ne Sıklıkta Yaşanıyor

Ömür boyu makarna yememeye yemin etmeden önce şunu da bilmeliyiz ki; B.Ceresus’e yakalanan insanların çoğu karaciğer yetmezliği yaşamazlar. Çoğu kişi hafif gıda zehirlenmesi yaşayarak rahatsızlığı atlatır.

Mathur, B.Cereus’un immün sistemi baskılanmış (septik şok gibi) insanlarda, bebeklerde, yaşlılarda, hamile kadınlarda ciddi ve ölümcül durumlara neden olabileceğine önemle değiniyor. Çoğu zaman bu bakteriden etkilenen birçok insan, herhangi bir tedavi görmeden zamanla iyileşiyor. Bu kişiler doktora gitmedikleri için durumları da rapor altına alınamıyor ve olayın ciddiyeti tam olarak anlaşılamıyor.

Nasıl Tedbir Almalıyız

Peki bu kadar ciddi gıda zehirlenmeleri neden oluyor ve yapabileceğimiz bir şeyler var mı?

B.Cereus bakterisini tehlikeli yapan onun gıdalar üzerinde tehlikeli zehirler salgılayabiliyor olması. Bu toksinlerin bir kısmı mikrodalga fırının ürettiği ısıyla ölmeyebiliyor. Hatta emetik toksin olarak da bilinen, kusmaya neden olan bakterilerden biri 90 dakika boyunca 121 derece ısıya dayanabiliyor.


Mathur, “Bağışıklık sistemimizin B.Cereus tarafından salgılanan bir toksin (Hemolizin BL) nedeniyle iltihaplandırıcı bir tepki verdiğini belirtiyor. Mathur, geçen yıl bakteriler üzerine yayınlanan araştırma yazısında; Toksinin hücre zarını hedef aldığını ve hücre ölümüne ve iltihaplanmaya neden olduğunu söylemekte.

Mathur ve ekibi ayrıca, vücudun Hemolizin BL etkisini yok etmesine yardımcı olabilecek iki yöntem geliştirdiklerini ve geliştirilen bu yöntemler sayesinde B.Cereus’un ölümcül etkisini durdurduklarını da sözlerine ekliyor.

Yöntemler, toksinin aktivitesinin bloke edilmesini veya bunun neden olduğu iltihabı azaltmayı sağlıyor. Araştırmalar henüz başlangıç aşamasında. Buna rağmen araştırma ekibi, bu yöntemlerin E.Coli gibi diğer toksin üreten bakterileri durdurmak için de kullanılabileceğini düşünüyor.

Geliştirilen tedavi yöntemleri bir yana, alınabilecek en iyi tedbir, yiyeceklerin fazla bekletilmeden tüketilmesi olarak görünüyor. Mutfak hijyenin sağlanması ve artan gıdaların gecikmeden buzdolabına konulup saklanması da bir o kadar önemli. Ayrıca artan gıdaların doğru şekilde ısıtılması da çoğu bakteri ve onların toksinlerini yok edecektir.

Biyoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: