Türünün İlk Örneği Bell Nexus Uçan Araba

“Bell Nexus uçan araba” bu sözü yakın gelecekte sıklıkla duyabilirsiniz. 8-11 Ocak 2019 tarihleri arasında Las Vegas’da düzenlenen CES 2019 fuarında birbirinden yenilikçi ürünler görücüye çıkıyor.

Çarpıcı tanıtımlara sahne olan fuarın bu seneki gözdelerinden birisi de Texas merkezli Bell firmasının Nexus hibrit-elektrikli uçan araba projesi. Uber yakın gelecekte çıkması beklenen uçan arabayı hava taksisi olarak kullanmak istiyor.

Bell Nexus Uçan Araba

Nexus hava taksisi tıpkı bir helikopter gibi dikey havalanıp alçalabiliyor ve 5 koltuk kapasitesine sahip. Hava aracında üçü sağda üçü de solda olmak üzere toplamda 6 adet pervane mevcut. Duruma göre açı değiştirebilen pervaneler dikey olarak havalanıp iniş yapabilmeye olanak sağlıyor. Sahip olduğu hibrit itiş gücü sayesinde hibrit olmayan (yalnızca elektrik motorlarından güç alan VTOL) muadil motorlara göre daha uzun mesafeleri kat edebiliyor.

bell nexus uçan araba

Uber firması aslında yalnızca elektrikli (VTOL) bir cihaz yapılmasını önermişti. Ancak cihazın yalnızca elektrikli oluşu havada kalma süresini olumsuz etkileyeceğinden hibrit modelde karar kılındı. Firma geçtiğimiz yıl düzenlenen CES fuarında aracın futuristik iç dizaynını gözler önüne seren görselleri basınla paylaşmıştı. Bu yıl ortaya çıkan ayrıntılar ise daha çok teknik veriler ve aerodinamik dizayn hakkında. Lakin şimdilik çalışan bir ürün sunabilmiş değil. The Verge sitesinin bildirdiğine göre güvenlik testlerinden geçmiş bir ürünü görebilmemiz için biraz daha beklememiz gerekiyor.

bell nexus uçan araba

Şunu da belirtmek gerekir ki Bell firması, Uber’in ortaklarından birisi. Dünya’da taksicilik felsefesini temelden sarsan bir firma olan Uber, partneri Bell ile birlikte uçan taksi konseptini hayata geçirmeyi dört gözle bekliyor.

Araç gerekli güvenlik aşamalarından sorunsuz bir şekilde geçerse ve lisanslı bir ürüne dönüşürse türünün ilk örneği olarak tarihteki yerini alabilir. Tahminler 2020’nin ortalarında ilk sürüşlerin başlayabileceği yönünde. Bell Nexus uçan araba konsepti yakın gelecekte hayatımızın bir parçası olabilir.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: