Blockchain Dronları Geleceğin Dünyasında Karşımıza Çıkmaya Hazırlanıyor

Blockchain dronları geleceğin dünyasında yerini almaya hazırlanıyor. Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji dronları hayatımıza çoktan soktu. Peki Blockchain teknolojisi dronların kontrolünü etkileyecek şekilde geliştirilebilir mi?

Drone Teslimat

Dronların en çok kullanılacağı alanlardan biri kapıdan kapıya teslimat servisi olacaktır. 2016 yılında Cronicled firması, prototip bir drone teslimat sistemi tasarlamış ve kurmuştu. Teslimat sisteminin en büyük sorunu özel mülk diyebileceğimiz ev veya depo gibi mekanlarda dronun nasıl hareket etmesi gerektiği.

Dronun bunu başarabilmesi için nesnelerin interneti (IoT) konseptine göre dizayn edilmiş çiple donanmış olması gerekir. Bu şekilde kapı ve pencereleri tanımlayabilecek olan drone, kendine hareket alanı açmış olacaktır. Çip bir kez blockchain tabanlı bilgi sistemini doğruladığında, güzergahını yeniden hesaplayacak ve teslimatı gerçekleştirecek. Aşağıdaki videoda evin içine kadar girip teslimat yapan prototip dron görülmekte.

Dorado

Dünya üzerindeki teslimat endüstrisinin toplam büyüklüğü yaklaşık 215 milyar dolar. Dorado da bu pastadan pay kapma çabasında olan bir blockchain firması. Daha önce gıda sektöründe iş yapan ekip sonrasında teslimat sektörüne girmeye karar vermiş durumda. Teslimat açısından bir dronun taşıyabileceği ne varsa kabul ediyorlar. Bununla beraber Dorado firması, kendi kripto parasını da geliştirerek 2018 Mayıs ayında 21 milyon dolar topladığı başarılı bir ICO programı da gerçekleştirdi.
ICO: Initial Coin Offering, Türkçesine “Başlangıç Parası Arzı” da denebilir.
Bilindiği gibi Blockchain ve Kripto para teknolojileri için birbirleriyle tümleşik yapılardır diyebiliriz.

Güvenlik

Güvenlik sektörü dronların bir diğer kullanım alanı olarak karşımıza çıkmakta. Güvenlik ihlaline açık hassas sınır hatlarında gözetleme elemanı olarak iş görmeye başladılar. Tabi güvenlik hizmetlerine katkıda bulundukları gibi güvenliği tehdit edecek bir tehlikeye de dönüşebiliyorlar. Havaalanı yakınlarında uçan dronlar gibi.

Bu konuyla ilgili çözüm, IBM’in 2017 yılında aldığı bir patentte olabilir. Firmadaki geliştiricilere göre blockchain ağında blok oluşturma süresi artırılarak hava sahası kontrol cihazlarına, dronlar gibi insansız hava araçları ve operatörleri hakkında veri sağlanabilir. Eş zamanlı kontrol gerektiren altyapıyı blockchain üzerinden kurgulamak geleneksel sistemlere göre daha verimli olacaktır.

Blockchain dronlarının geleceğin dünyasında etkili olacakları çok açık. Teknolojinin bu iki ayrı alanı birbirinden bağımsız gelişirken yollarının kesişmesi kaçınılmaz bir şey. Asıl sorulması gereken, ülke olarak bu teknolojik devrimin neresinde olduğumuz?

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak: KoinMedya

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: