Boeing Uçan Araba Modelini Test Ediyor

ABD menşeli uçak üreticisi Boeing, geçtiğimiz Çarşamba günü uçan araba prototipini başarıyla test ettiklerini açıkladı. Uçan araba konseptli çalışmalarını Boeing NeXt birimi yürütüyor.

“İsteğe bağlı otonom hava taşımacılığı” projesinin bir parçası olan uçan araç çalışmaları, şirketin dünya genelinde geliştirdiği projelerinden yalnızca biri.

Şirket yaptığı açıklamada, Boeing’in ABD’de ve dünyada kişisel kullanıma yönelik hava araçları üzerine yatırım yapan sayılı şirketlerden biri olduğunu söylüyor. Bilindiği gibi Uber ve Google kurucusu Larry Page tarafından başlatılan bir start-up girişimi de bu yönde çalışmalar yapıyor.

Şehir içi kullanım için tasarlanan bu araçlar güvenlik ve sağlamlık yönünden bir süre daha test edilmeye devam edecek. Şirket yetkilileri yalnızca bir yıl içerisinde, konsept tasarımdan uçan bir prototip üretim aşamasına geldiklerini gururla belirtiyor.

Uçan araba modelinin kalkıştan inişe kadar tamamen otonom olması planlanıyor. Elektrikle çalışan aracın menzili ise yaklaşık 80 kilometre olacak.

Pilotsuz uçan araba kalkış ve iniş testlerini başarıyla tamamladı.

9 metre boyunda ve 8.5 metre genişliğindeki uçan araba modeli, helikopter gibi havada asılı kalabilme ve kanatlarıyla uçak gibi ilerleyebilme özelliklerine sahip olarak gelecek.

Şirket CEO’su John Langford, uçan arabaların otonom hareket edebilmesi açısından bir devrim olarak nitelendirilmesi gerektiğini savunuyor. Araçların kendi kendine uçabilmesi sessiz, temiz ve güvenli şehir içi ulaşım için önemli bir adım olabilir.

Uçan Araba Pazarı Büyüyor

Boeing aynı zamanda insansız bir kargo aracı üzerinde çalıştığını da açıkladı. 226 kilograma kadar yük taşıyabilmesi beklenen bu hava aracının, 2019 yılı içerisinde açık havada test edilmesi beklenmekte.

Geçtiğimiz sene Boeing ile Massachusetts Institute of Technology (MIT) arasında geleceğin ulaşım araçlarını tasarlamak için üniversite içerisinde laboratuvar ve araştırma tesisleri yapmak üzere işbirliği anlaşmaları yapılmıştı. Kalabalık metropollerde ulaşımı kolaylaştırması beklenen bu teknolojinin 2040 yılına kadar 2.9 trilyon dolarlık bir pazara dönüşmesi bekleniyor.

Gelecek hakkında düşüncelerimizi şekillendiren fikirlerin en önde gelenlerinden uçan araba fikri sonunda gerçek olacağa benziyor. 1989 yapımı Geleceğe Dönüş 2 filmi, 2015 yılında uçan arabalarla seyahat edebileceğimizi öngörmüştü. Bu konuda 1982 yapımı Blade Runner ise 2019 yılını işaret etmişti.

Daha fazla teknoloji haberi için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: