Çin Uzayda Güneş Enerjisi Santrali İnşa Etmeye Hazırlanıyor

Çin, yenilenebilir enerji üretimini yepyeni boyutlara taşıyor. Çinli bilim insanları, uzayda Güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor. Projenin gerçekleşmesiyle insanoğlu enerji üretme alanında yepyeni bir adım atmış olacak.

Uzayda Güneş Enerjisi

Çin’in “Yapay Ay” projesi hala konuşulurken bu sefer de uzayda inşa etmeyi planladıkları Güneş Enerjisi Santralinin detayları ortaya çıktı. Çin uzaydaki rekabeti her alanda kızıştırmaya devam ediyor. Ayrıca kısa zaman önce Ay’ın karanlık yüzüne Chang’e 4 robotunu da başarıyla indirdiklerini hatırlatalım.

Çin medyasının bildirdiğine göre, Güneş santrali Dünya’dan 36.000 km uzaklıktaki yörüngeye oturtulacak. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yaklaşık 400 km mesafede olduğu düşünülürse, Güneş santrali Dünyamızdan hayli uzakta kalacak. Uzayda olması nedeniyle atmosferik olaylardan ve gece ışık kaybından etkilenmeyecek.

Projeyle ilgili Chongqing kentinde deneysel uzay enerji santralinin inşaatına başlandığı, Çin Bilim ve Teknoloji Gazetesi’nde rapor edildi.

Temiz Enerji

Çin Uzay Teknoloji Akademisi’nden araştırmacı Pang Zhihao, santralin insanlar için tükenmez bir temiz enerji kaynağı olma sözü verdiğini söylüyor.

Dünyadaki Güneş çiftliklerinde mevsimsel atmosferik olaylar ve gece ışığı kaybından dolayı her zaman Güneş enerjisi elde edilemiyor. Ancak bu projeyle, 24 saatlik zaman diliminin %99’unda güvenilir şekilde enerji elde edilebileceği belirtiliyor. Bu da Dünyadaki Güneş çiftliklerine kıyasla 6 kat daha yoğun bir çalışma kapasitesi demek oluyor.

Çinli bilim adamları elektrik üretmek için ilk etapta, 2021 ile 2025 yılları arasında atmosferin stratosfer tabakasına küçük ve orta büyüklükteki istasyonları kurmayı planlıyorlar.

Bir sonraki adım ise 2030 yılında inşa edilmesi planlanan Megawatt seviyesinde bir Uzay Güneş Enerjisi Santrali.

Tüm bu planlamalar doğrultusunda, Çin’in uzayda Güneş enerjisi santrali inşa eden ilk ülke olması bekleniyor.

uzayda güneş enerjisi
1- Güneş enerjisi elektrik enerjisine çevrilir.
2- Elektrik enerjisi mikrodalgaya ya da lazere dönüştürülerek Dünya’ya gönderilir.
3- Dünya’daki alıcı sistem, gelen ışını tekrar elektrik enerjisine dönüştürür ve elektrik şebekesine verir.

Güneşten Santrale Santralden Dünyaya

Santral yapımında teknik zorlukların başında yapının kendi ağırlığı geliyor. 1000 ton olması beklenen santralin, küçük parçalar halinde Dünya’dan taşınması oldukça maliyetli ve zor.

Araştırmacılar bundan dolayı, santralin inşası için robotların çalışabileceği bir uzay tesisinin ve 3 boyutlu baskı teknolojisinin kullanılıp kullanılamayacağını inceliyorlar.

Santralin çalışma prensibi görünüşte oldukça basit. Güneşten gelen enerji önce elektriğe dönüştürülecek daha sonra mikrodalgaya ya da lazer ışınına çevrilen enerji dünyaya iletilecek.

Araştırmacılar, uzay enerji santralinden gelecek mikrodalga radyasyonunun, atmosfer ve Dünya’nın ekolojisi üzerindeki uzun vadeli etkilerinin de araştırılması gerektiğini söylüyor.

Fosil yakıtların Dünya’yı kirletmesini önlemenin yanı sıra, inşa edilecek santralin Çin’in derin uzay araştırma programına enerji desteği sağlayarak yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Başka Ülkeler de İlgileniyor

Uzayda Güneş’ten gelen enerjiyi değerlendirmek diğer ülkelerin de ilgilendiği bir konu. 2018 yılı başlarında California Teknoloji Enstitüsü’nden bilim adamları, oldukça hafif bir fayans yapısını kullanarak Güneş enerjisini uzaydan iletebilecek bir prototip ürettiklerini söylediler.

Uzayda Güneş enerjisi toplama hakkında Japonya, Hindistan ve Avrupalı ​​bilim insanlarının da çeşitli fikirler üzerinde çalıştığı biliniyor.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: