Depresyon D Vitamini Eksikliği İle İlgili Olabilir

İrlanda’da dört yıldır sürdürülen araştırmaya göre D vitamini eksikliği depresyon riskini artırıyor.

İleri yaş depresyonu hayat kalitesini önemli ölçüde azaltıyor. Bu rahatsızlık hastalarda bazı işlev kayıpları hatta erken ölüm riski ile sonuçlanabiliyor. Depresyonun karmaşık doğası nedeniyle ileri yaş hastaların birçoğu teşhis bile edilemiyor. Bu nedenle hastalığı önlemek ve risk gruplarını tespit etmek hayati öneme sahip.

D vitamininin kemik sağlığı üzerinde önemli etkileri bulunuyor. Yeni araştırmalar D vitamini eksikliğinin yalnızca kemik hastalıklarına değil diyabet ve iltihabi hastalıklara da sebep olduğunu gösteriyor. Dublin Trinity Üniversitesi’nde yapılan araştırma ise D vitamini ile depresyon arasındaki ilişkiyi göstermesi açısından önemli bulgular elde etti.

Araştırma ileri yaş grubu üzerinde yapıldı. Dört yıl sonra deney grubu tekrar incelendi ve D vitamini düzeyleri ile depresyon gelişimi arasındaki ilişki gözlemlendi.

Araştırmacılar D vitamini eksikliği çekenlerde depresyon riskinin %75 daha fazla olduğunu buldular. Depresyonu tetikleyebilecek kronik hastalıklar, fiziksel etkinlik ve kalp damar hastalıkları gibi faktörler ilk etapta göz önünde bulundurulsa dahi D vitamini hala büyük öneme sahip.

Yalnızca Depresyon Değil

Araştırmacılar D vitamininin beyin üzerindeki doğrudan etkisi nedeniyle bu sonuca ulaşıldığını öne sürüyor. Yaşlılık dönemi depresyonunda, beyindeki yapısal ve işlevsel değişimler üzerinde D vitamini koruyucu ve hafifletici etkiye sahip olabilir. Aynı şekilde diğer çalışmalar D vitamini ile bunama, Parkinson, multipl skleroz gibi nörodejeneratif hastalıklar arasında da ilgi olabileceğini gösteriyor.

Nispeten ucuz ve gıda takviyesi olarak verilmesi mümkün olduğu için D vitamini hakkındaki bu bulgular oldukça önemli. Ancak gıda şirketleri D vitamini içeren çok fazla ürün piyasaya sürmüyor. Hükumetlerin bu yönde bir düzenleme yapması halk sağlığı açısından gerekli sayılabilir.

Sinsi Tehlike

Bu konuda çalışan tecrübeli araştırmacı Doktor Eamon Laird bu araştırma sayesinde D vitamininin yalnızca kemik sağlığı için değil diğer hastalıkların önlenmesindeki öneminin de görüldüğünü söylüyor. İrlanda’da yaz aylarında bile sekiz yaşlıdan birinde D vitamini eksikliği görüldüğünü, buna karşın bunların yalnızca %8’inin D vitamini takviyesi aldığını belirtiyor.

Bu çalışmanın baş araştırmacısı Profesör Rose Anne Kenny, D vitamini takviyesi ile depresyon tedavisinin mümkün olup olmadığını tespit etmek üzere çalışmaya devam edeceklerini söylüyor. Depresyon gibi sinsi fakat tehlikeli bir hastalık ile mücadele etmek ve yaşlılığımızı huzurlu bir şekilde geçirmemiz için belki de ihtiyacımız olan şey bu olabilir.

Anlık Takip İçin: Twitter | Facebook

Sağlık hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: