Devasa Buz Kütlesi Antarktikadan Kopmak Üzere

NASA’nın uzaya yolladığı gözlemsel araçları, uzayın derinliklerini incelemede gerçekten harika işler çıkarıyorlar. Ancak NASA sadece uzayın derinliklerine değil aynı zamanda gezegenimize de dikkat kesilmiş durumda. Son yıllarda Dünyamıza neler olduğunu anlayabilmek ve bununla ilgili onlarca model geliştirmek için birçok çalışma yürütüyor. Yapılan son gözlemlerde Antarktika’dan kopmak üzere olduğu görülen devasa buz kütlesi tespit edildi.

New York Şehrinin Yaklaşık İki Katı

NASA’nın bildirdiğine göre, Antarktika’daki Brunt Buz Tabakasında oluşan devasa bir çatlak, yakında New York şehrinin yaklaşık iki katı büyüklüğünde bir buz parçasını koparacak. Bölgedeki buz tabakasının gittikçe daha fazla tahmin edilemez olması, burada onyıllar boyu faaliyet gösteren araştırma istasyonlarını da tehdit edebilir.

NASA’nın yeryüzünü gözleme amaçli olarak gönderdiği Landsat uydularının yakaladığı görüntülerde, buz tabakasında uzun mesafeler boyu uzanan çatlaklar görülüyor.

Devasa Buz Kütlesi

“Halloween Çatlağı” olarak adlandırılan çatlak 2016 yılından beri büyümesini sürdürüyor. Ayrı bir çatlak ise Halloween Çatlağıyla buluşmak için ilerlemeye devam ediyor. Çatlaklar birleştiğinde okyanusa çok büyük bir buz kütlesi de salınmış olacak.

devasa buz kütlesi

Bu dramatik olaydan dolayı İngiliz Antarktika İnceleme Ekibi (British Antarctic Survey) tarafından kullanılan araştırma yerleşkesi de ciddi bir tehdit altında. Yerleşkeye ne olacağıyla ilgili ciddi endişeler yaşanıyor.

Yerleşke, büyümekte olan iki çatlağa da yakın konumda. Büyük buz kütlesinin serbest kalması durumunda, yerleşkenin üzerinde yer aldığı buz stabilitesinin nasıl etkileneceği bilinmiyor. NASA, yerleşkenin geçmişte stabil olmayan buz tabakası yüzünden ara ara terk edilmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Kopmak üzere olan devasa buz kütlesi, yaklaşık 1100 km²’ye yayılmış durumda. Bu hemen herkesin standartlarına göre büyük bir kütle. Böylesi bir kütle, Bilim insanlarının böyle olayları takip etmeye başladığından beri, Brunt Buz Tabakasından kopacak en büyük buz parçası olacak.

Belki kopacak olan bu buz kütlesi, Antarktika’nın başka bölgelerinde gevşek olarak duran çok daha geniş buz kütleleriyle mukayese edilmeyebilir. Ancak bu buz parçası yine de karşımıza acı gerçeğin bir hatırlatıcısı olarak çıkıyor.

Antarktika yenilenebildiğinden daha hızlı bir şekilde erimeye devam ediyor!

Bilim hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: