Dijital Gizlilik Projesi “TOR” Artık Kripto Para Bağışlarını Kabul Ediyor

Dijital gizlilik projesi olan Tor’un web sitesinde 18 Mart’tan itibaren bir bağış portalı ortaya çıktı. Bu portal sayesinde artık kullanıcılar çeşitli kripto paraları kullanarak bu projeye bağış yapıp projeye destek olabilecekler.

Dijital Gizlilik Projesi “TOR” Nedir?

TOR adı, baş harflerinden de anlaşılacağı üzere “The Onion Router” (Soğan Yönlendirici) anlamına geliyor. Dijital dünyada kar amacı gütmeyerek nette gizliliğinizi koruma amacıyla, anonim bir şekilde ip adresinizi gizleyerek bilgi alışverişini sağlayan bir sistem.

Hem logosunda hem de isminde “soğan” kullanılması, soğan katmanlarına yapılan bir göndermeden ibaret. Sizin verileriniz bir dizi düğümden geçirilerek katman katman şifrelendiği için soğan katmanlarına benzetilmiştir. Bu sistemin ücretsiz ve açık kaynak kodlu olduğunu da belirtelim.

Site şu anda kripto para dünyasının dokuz büyük aktörü olan Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Dash (DASH), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Monero (XMR), Stellar Lumen (XLM), Augur (REP) ve Zcash (ZEC) kripto paralarını kabul ediyor.

TOR’un kripto para bağış sayfasının kullanıcıları “Evrensel insan hakları olan özgürlük ve gizlilik için destek olun, Tor’u daha sağlam ve güvenilir hale getirin” gibi cümleler ile teşvik etmesi dikkat çekiyor.

TOR tarayıcısının iki resmi sürümü mevcut: Tor Browser ve TorBro.

TOR projesi basında CoinTelegraph’dan gelen “bağışlara kripto para eklenmesi” sorusuna henüz yorum yapmadı ve sessizliğini koruyor.

Sanal özel ağlar olan TOR ve benzerleri, internetin yoğun bir şekilde sansürlendiği Venezuela, Rusya ve Çin gibi ülkelerde yasaklandı.

Kripto para cephesinde ise farklı gelişmeler göze batıyor. Bu ayın başlarında Fransa Ulusal Meclisi Finans Komitesi, kripto paraların yasaklanması için bir teklifte bulundu. Buradaki hedef daha çok kripto para birimlerinden ZEC ve XMR.

Diğer yandan TOR ve kripto topluluğu beraber hareket ederek gizlilik ve merkezsizleşme hakkındaki dünya görüşünü yayınladı. 2017’de Kanada-Ontario’da bulunan Waterloo Üniversitesi ve Kanada-Quebec’de bulunan Concordia Üniversitesi’nden bilim insanları adsız teslimatları kolaylaştırmak için TOR yönlendirme tekniklerini kullanan bir blok zincir tabanlı sistemi tanıttı.

Dijital gizlilik konusundaki gelişmeler önümüzdeki günlerde de gelişmeye devam edeceği aşikar. Hep beraber takip edeceğiz.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: