Diyabette Kök Hücre Tedavisi

Diyabette kök hücre tedavisi ile meydana getirilen yeni beta hücreleri hastalığa çözüm üretebilir. Uyarılmış pluripotent kök hücrelerden üretilen beta hücreleri, insülin hormonu üreterek diyabette uzun vadeli hatta kökten bir tedavi sunabilir.

İnsülin

Halk arasında bilinen adıyla şeker hastaları, sıkı bir diyet yaparak ve düzenli insülin iğneleri vurularak hayatlarını sürdürebiliyorlar. Şimdi ise hastaları diyetten ve insülin iğnelerinden kurtaracak yeni bir tedavi bulunmuş olabilir. Yapılan çalışmayla, insülin hormonu üreten beta hücreleri yenilenerek uzun vadeli bir çözüm hatta kökten bir tedavi geliştirilmeye çalışılıyor. Washington Üniversitesi’deki araştırmacılar kök hücreleri beta hücresine çeviren bir yöntem bularak hastalığın tedavisine bir adım daha yaklaştılar.

Uyarılmış Pluripotent Kök Hücreler (IPS)

Bilim insanları bir süredir deri hücrelerini Uyarılmış Pluripotent Kök Hücreler (Induced Pluripotent Stem Cells) olarak bilinen IPS hücrelerine dönüştürmeye çalışıyorlardı. Vücuttaki herhangi bir hücre tipine dönüşebilecek olan bu hücreleri üretmeyi başardılar. IPS hücrelerinden üretilecek olan beta hücreleri şeker hastaları için yeni bir umut anlamına geliyor.

Bu çalışmanın baş araştırmacısı Jeffrey Millman daha önce üretilen beta hücrelerinin insülin hormonu salgıladığını ancak bunun aynı yangın musluğu gibi olup ya çok fazla salgıladığını ya da hiç salgılamadığını belirtiyor.

Bilim insanları daha önceden IPS hücrelerini farklı büyüme faktörlerine maruz bırakarak belli özellikteki hücrelere dönüştürebiliyorlardı. Bu yeni çalışma ekibi ise IPS hücrelerini beta hücrelerine çeviren ve bu beta hücrelerinin daha etkili çalışmalarını sağlayan bir yöntem buldular.

diyabette kök hücre

Diyabetik Fareler

Çalışma ekibi yeni beta hücrelerinin nasıl çalıştığını test etmek için bu hücreleri kendi insülinini üretemeyen diyabetik farelere naklettiler.  Beklenildiği gibi birkaç gün içerisinde fareler insülin salgılamaya başlayarak kan şekerlerini dengelemeyi başardılar.  Dahası beta hücreleri aylardır kusursuz bir şekilde bu işlevi görmeye devam ediyor.

Millman, daha önce üretilen hücrelerdeki sorunun üstesinden gelmeyi başardıklarını, insülin üreten bu yeni hücrelerin glikoz karşısında daha hızlı ve daha orantılı tepkiler verdiğini hatta bu hücrelerin diyabeti olmayan sağlıklı insanlardaki beta hücrelerine benzer davrandığını belirtiyor.

Elbette bu çalışma fareler üzerinde ümit vadeden sonuçlar verse de insanlar üzerinde de aynı şekilde çalışacağı güvencesi bulunmuyor. İnsanlardaki bağışıklık sisteminin yeni beta hücrelerini kabul etmemesi, bu yöntemin başarılı olmasının önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor. Farelere nakledilen beta hücrelerinin reddedilmesini engellemek için farelerin bağışıklık sistemi baskılansa da aynı işlemi insanlarda uygulamak oldukça tehlikeli.

Buna karşın araştırmacılar bu sorunu aşacak bazı yöntemler olabileceğini söylüyorlar. Millman’a göre bu yöntemlerden ilki, hücreleri jel benzeri bir madde içerisinde vücuda nakletmek. Gözenekleri insülin hormonlarının çıkmasına imkan veren fakat bağışıklık hücrelerinin giremeyeceği kadar küçük olan madde, bağışıklık sisteminin nakledilen hücrelere saldırmasına engel olabilir. Bir diğer yöntem ise beta hücrelerinin genetiği değiştirilerek bağışıklık sisteminden saklanmasını sağlamak olarak öngörülüyor.

Sağlık hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: