Dünya Yeşil Alan Oranı Artıyor!

Yapılan ölçümlere göre, bitki ve ağaçların oluşturduğu Dünya yeşil alan oranı son 20 yılda arttı. NASA uydularından alınan veriler, Çin ve Hindistan’ın yeryüzünde yaşanan bu yeşillenmeye öncülük ettiklerini gösteriyor.

Ağaç Dikme Programları ve Yoğun Tarım

Kulağa ilginç geliyor ama Dünya tam anlamıyla 20 yıl öncekinden daha yeşil bir yer. Daha da ilginci, NASA uydularından gelen veriler, artan yeşilliklerin çoğu için mantıksız bulacağımız bir kaynağı gösteriyor: Çin ve Hindistan. Yapılan bu yeni çalışma, Dünyanın en büyük nüfusuna sahip ve gelişmekte olan bu iki ülkenin yeşillenmeye öncülük ettiğini gösteriyor. Uzmanlar, yeşil bölgelerin artmasında Çin’deki büyük ağaç dikme programlarının ve her iki ülkede gerçekleştirilen yoğun tarım faaliyetlerinin etkili olduğunu belirtiyor.

Yeşillenme fenomeni, ilk olarak 1990’ların ortalarında Boston Üniversitesi’nden Ranga Myneni ve meslektaşları tarafından uydu verileri kullanılarak tespit edildi. Ancak bunun doğrudan insan faaliyetleriyle ilgili olup olmadığını bilmiyorlardı. Dünya yörüngesinde bulunan Nasa’ya ait iki uydunun yaklaşık 20 yıllık veri kaydı, bu fikri artık mümkün kılıyor.

dünya yeşil alan oranı

Haritada en fazla artış gösteren bölgeler koyu yeşil renkle gösteriliyor.

Amazon Ormanlarına Eşdeğer Alan

Son 20 yılda Dünya yeşil alan oranı tamamen ele alındığında, Amazon Yağmur Ormanlarının kapladığı alana eşdeğer bir artış ortaya çıkıyor. Şu anda 2000’li yılların başlarına kıyasla yıllık 3.2 milyon metrekareden fazla ekstra yeşil yaprak alanı var. Bu da % 5’lik bir artış demek.

Boston Üniversitesi’nden çalışmanın önde gelen ismi Chi Chen, Çin ve Hindistan’ın yeşillenen alanın üçte birini oluşturduğunu, bunun da Dünyanın bitki örtüsü ile kaplı alanının sadece %9’unu oluşturduğunu söylüyor. Bununla beraber kalabalık ülkelerdeki aşırı tüketimden kaynaklanan arazi bozulması göz önüne alındığında, bunun şaşırtıcı bir bulgu olduğunu belirtiyor.

NASA’nın Kaliforniya Silikon Vadisi’nde bulunan Ames Araştırma Merkezi’nde araştırma görevlisi olan Rama Nemani, uzun vadeli bu verilerin daha derine inmelerini sağladığını belirtiyor. Yeryüzünün yeşillenmesi ilk gözlendiğinde, bunun daha sıcak, daha nemli bir iklimden ve atmosferdeki ilave karbondioksitten dolayı gerçekleşen döllenmeden kaynaklandığı düşünüldü. Örneğin kuzey ormanlarında daha fazla yaprak büyümesine yol açması gibi. Rama Nemani, uydu verilerinde görülen yeşillenmeye, insanların da katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Artan Gıda Üretimi

Çin, Dünya yeşil alan oranı değerine, ormanları koruma ve genişletme programlarıyla %42 oranında büyük bir katkı yapmakta. Tüm bu programlar toprak erozyonu, hava kirliliği ve iklim değişikliği etkilerini azaltmak amacıyla geliştirilmiştir.

Küresel yeşillenmenin %32’si (Hindistan’da görülen yeşillenmenin %82’si) ise gıda mahsullerinin yoğun biçimde yetiştirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Çin ve Hindistan’da bitki yetiştirmek için kullanılan arazi alanı (770.000 mil kareden fazla) 2000’li yılların başından bu yana pek değişmedi. Ancak bu bölgeler hem yıllık toplam yeşil yaprak alanını hem de gıda üretimini büyük ölçüde arttırmış durumda.

Büyüyen Nüfus

Tarım arazilerinde üretimin artmasının nedeni, yılda birkaç kez ürün almak için yeniden dikim yapılması. Bu ülkeler büyük popülasyonlarına gıda sağlamak amacıyla, 2000 yılından bu yana tahıl, meyve ve sebze gibi gıdaların üretimini yaklaşık %35-40 oranında artırmıştır.

Gelecekte yeşillenme eğiliminin nasıl değişebileceği, hem küresel ölçekte hem de yerel insan düzeyi gibi birçok faktöre bağlıdır. Örneğin, Hindistan’da artan gıda üretimi yeraltı suyunun kullanımıyla kolaylaşmıştır. Yeraltı suyu tükenirse bu eğilim de değişebilir.

İnsan Faktörü

Rama Nemani, şu anda Dünya yeşillenmesinde artık insan etkisinin de kilit bir rol oynadığını bildiklerini, bunun iklim modellerinde hesaba katılması gerektiğini belirtiyor. Bu modelleme Dünyadaki farklı sistemlerin davranışları hakkında bilim insanlarının daha iyi öngörüde bulunmalarına yardımcı olacaktır. Bu sayede ülkeler nasıl ve ne zaman harekete geçecekleri konularında daha iyi kararlar alabilir.

Araştırmacılar, Dünya genelinde görülen, Hindistan ve Çin’in öncü olduğu yeşillenme artışının, Brezilya ve Endonezya gibi tropikal bölgelerde gerçekleşen doğal bitki örtüsü kaybını dengelemediğine dikkat çekiyorlar. Çünkü bu ekosistemlerde sürdürülebilirlik ve biyolojik çeşitliliğin sonuçları hala devam etmektedir.

Pozitif Görüntü

Nemani, bir sorun olduğunu anladıktan sonra insanların o sorunu çözme eğilimine girdiğini dolayısıyla yeni bulgularda genel olarak pozitif bir mesaj gördüğünü söylüyor.

Hindistan ve Çin’de 70’li ve 80’li yıllarda, Dünya yeşil alan oranı açısından durumun iyi olmadığını, 90’lı yıllarda insanların bunu fark edip bugünkü gibi işlerin iyileştiğini sözlerine ekleyen Nemani, uydu verilerinde gördükleri şeyin bu olduğunu belirtiyor.

Bilim hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: