Düz Dünyacılar Dünyanın Yuvarlak olduğunu Kanıtladı!

Netflix’te Düz Dünyacılar ile ilgili “Behind The Curve” adlı yeni bir belgesel yayınlandı. Belgesel “Flat Earth” yani “Düz Dünya” hareketine mensup insanları ve bu insanların böylesine tuhaf bir düşünceye inanmayı nasıl sonlandırdıklarını inceleniyor.

Düz Dünyacılar

Bu harekete mensup kişileri görmezden gelmek yerine bu hareketin insani değerlere nasıl odaklandığı üzerine yorum yapan eleştirmenler, belgesel ile ilgili olumlu görüşler beyan ettiler.

Birçok izleyici belgeselin internette dolaşan kısa bir bölümünü izlemiş durumda. Aşağıdaki kısa videoda Düz Dünyacıların, amaçladıkları hedefin aksine Dünya’nın düz olmadığını ispat ettikleri görülüyor. Videodaki o anları Meryl Streep’in ölümsüz sözleriyle taçlandıralım: “Bunlar hayatı yaşamaya değer kılan anlardır”

Düz Dünya Deneyi

Videoda, “Globebusters-Küre avcıları” olarak bilinen bir gruptan Jeran adında bir Düz Dünyacı, Dünyanın düz olduğunu kanıtlamak için basit bir deney yapıyor.

Deneyde, her ikisi de su seviyesinden 5.18 metre yüksekte delikleri olan iki pano, bir kamera ve deliklerle aynı hizada fener tutan Henrique adında biri bulunuyor.

Şayet Dünya düzse Henrique ne kadar uzak olursa olsun ışık deliklerden geçmeliydi. Ancak değilse yani Dünya yuvarlak ise ışığın geçişini engelleyecek bir eğrilik bulunduğu görülecekti.

Deney başladığında ışık kamerada görünmedi. Jeran arkadaşı Henrique’ye telsizle, ışığın yüksekliğinin deniz seviyesinden 5.18 metre yükseklikte olup olmadığını doğrulattı. Çünkü düz bir Dünyada ışık görülmeliydi. Ancak görülmedi.

Daha sonra Henrique’den ışığı kaldırmasını istedi. Bingo! İşte ışık parlamıştı.

Sonuç olarak yapılan deneyde Henrique’in deliklerden uzaklığı, ışığın deliklerden geçmesi için feneri yaklaşık 7 metre yükseğe koymasını gerektirdi.

Bu İlginç!

Yayınlanan videoda görüldüğü gibi Jeran durumu “Bu ilginç” şeklinde değerlendirdi.

Bu klasik deney, 1836 yılında Samuel Birley Rowbotham tarafından ilk kez Old Bedford River Nehri’nde yapıldığından beri Düz Dünyacılar tarafından deneniyor. Esas ilginç olan ise deneyin her defasında Dünyanın eğriliğini ortaya koyması.

Yine de, klasik deneyleri tekrarlamaya devam etmek önemlidir. Çünkü bu deneylerin tekrar etmesi, bilimin temel taşlarından biridir.

Bilim hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: