Event Horizon Teleskobu Sayesinde Kara Delik Görülmek Üzere

10 Nisan’da bilim insanlarının açıklayacağı büyük buluş, merakla bekleniyor. Söylentiler Event Horizon Teleskobu tarafından ilk defa bir kara delik fotoğrafı paylaşılacağı yönünde.

Event Horizon Teleskobu

Kara delikler keşfedildiğinden beri insanlığı büyülemeye devam ediyor. O kadar garip varlıklar ki yer çekimsel kütleleri tahmin edilemez derecede yoğun. Öyle ki, hiçbir şey hatta ışık bile bu kuvvetten kaçamıyor.

Bilim adamları kara deliklerin varlığını bilmelerine rağmen bu zamana kadar onları hiç fotoğraflayamadılar. Şimdi ise gök bilimciler, “çığır açan” yeni bir kara delik keşfi ile ilgili olarak, Dünya çapında eş zamanlı gerçekleşecek yeni bir basın toplantısı planlıyorlar.

Evren anlayışımızda yeni bir çığır açacak olan bu basın toplantısı fotoğraf ile de destekleneceği için heyecan doruk noktasında. Ne de olsa söylentiler doğruysa ilk defa bir kara delik fotoğrafı göreceğiz.

Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) yaptığı basın duyurusuna göre yapılacak basın toplantısı, araştırmayla ilgili ilk sonucunu veren Event Horizon Teleskobu (EHT) ile ilgili. EHT, 2006’dan bu yana kara delikleri görüntülemeye yönelik verileri insanlığa sunmak için topluyordu. Bilim adamları bu verileri galaksimiz Samanyolu’nun ortasında olduğu düşünülen süper kütleli kara delik Sagittarius A’dan elde ettiler.

İlk fotoğrafların aslında 2 sene önce yakalanması bekleniyordu ancak teknik zorluklar nedeniyle fotoğraf alımı ertelendi. Kara delikleri doğası gereği görmek mümkün değil. Çünkü tüm ışığı emdiklerinden herhangi bir ışık fotonunun Dünya’ya ulaşması imkansız. Dolayısıyla kara delikleri teorik olarak temsilen anlayabilsek de onları doğrudan göremiyoruz.

Ancak EHT kara deliğin çevresindeki olay ufkunda oluştuğu düşünülen yapının bir görüntüsünü yakalamayı hedefliyordu. 10 Nisan’da açıklanacak büyük bulgunun bu olduğunu tahmin ediliyor.

Şimdi gök bilimciler, projenin sonunda tamamlanabileceğini öne sürerek, bu projede çığır açan ve inanılmaz derecede önemli olan yeni atılımlarla uğraşıyorlar. Ana basın toplantısı 10 Nisan 2019’da saat 15.00’da Brüksel’de yapılacak. Diğer basın toplantıları ABD, Şili, Şangay, Japonya, Taipei’de eş zamanlı olarak yapılacak. Etkinlik, ESO, Avrupa Araştırma Konseyi ve sosyal medya üzerinden çevrimiçi olarak yayınlanacak.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: