Yeni Teori: Evrenimizin Ayna Görüntüsü Big Bang’den Önce De Vardı

Evrenimizin Ayna Görüntüsü Big Bang’den önce oluşmuş olabilir mi? Zihinleri allak bullak eden yeni teoriye göre Big Bang yalnızca bizim evrenimizi oluşturmakla kalmadı, aynı zamanda ikinci bir evreni daha var etti. Bu evren tamamen anti-maddeden oluşuyor ve zamanda geriye doğru ilerliyor.

Teori: Evrenimizin Ayna Görüntüsü Big Bang’den Önce Oluştu

Physics World dergisinde yayınlanan bir makalenin yazarı olan 3 Kanadalı fizikçiye göre bu yeni yaklaşım karanlık madde sorununu da çözebilir.


CPT Simetsi: Charge-Parity-Time Reversal (Yük-Parite-Zaman Tersinirliği)
CPT-Simetrik bir evrende, zaman Büyük Patlama’dan geriye doğru gider ve antimadde dominant olur

Anti-Evren

Yeni teori astro fizikçilerin CPT simetrisi adını verdikleri koşullara odaklanıyor. Big Bang’den önceki anti evrende bildiğimiz madde yerine anti-madde hakimdi ve zaman tersine işliyordu. Elbette bizim evrenimiz de onlara göre anti-evren statüsünde ve zamanımız da oradaki gözlemcilere göre “geriye” gidiyor olacak.

Bu yeni teorinin ana bileşenlerinden biri, tüm evrenin tamamen nötrinolarla dolu olduğu savı. Nötrinolar madde ile çok az hatta yok denecek kadar az etkileşime giren noktasal parçacıklardır. Nötrinolar çeşitli şekillerde oluşur. Bunlardan biri de yıldızların merkezlerindeki füzyon reaksiyonlarıdır.

Güneşin merkezinde 4 adet Hidrojen birleşerek 1 Helyum meydana getirir. Bu sırada çevresine 2 adet anti elektron, 2 adet nötrino ve gama ışını yayınlar. Güneşten ortalama 150 milyon km uzakta olmamıza rağmen vücudumuzun Güneş’e dik her cm2’sinden saniyede 65 milyar nötrino geçiş yapar. Bunu hiç hissetmememizin sebebi nötrinoların madde ile neredeyse hiç etkileşime girmemesidir.

Yeni teoriye göre evrende kaynağı bilinmeyen karanlık madde dediğimiz şey aslında nötrinolar olabilir. Son yapılan araştırmalara göre evrenimizin %72’si karanlık enerjiden, %22’si karanlık maddeden oluşuyor. Geriye kalan yüzde 4 ise bizim gözlemleyebildiğimiz evren. Yani aslında evrenimizin %96’sı kayıp!

Yeni Parçacık veya Alana İhtiyaç Yok

Physics World’de yayınlanan teorinin halen bir çok eksiği mevcut. Karanlıkta bıraktığı ve aydınlatılmayı bekleyen pek çok yanı bulunmakta. Ontario merkezli Perimeter Institute for Theoretical Physics’de çalışan ve makalenin ardındaki fizikçilerden biri olan Neil Turok’a göre teori son derece başarılı ve tutarlı. Makalenin güçlü temellere dayanmasına gerekçe olarak ise teorinin henüz gözlemlenmemiş parçacık ve alanlara ihtiyaç duymamasını gösteriyor. Tüm evreni mevcut bilgilerle açıklayabilmesi elbette önemli.

Fizik hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: