Facebook Rus Manipülasyon Hesaplarını Kaldırıyor

Organize şekilde sahte haber paylaştıkları için Facebook Rus manipülasyon hesaplarını kaldırma kararı aldı. Yaklaşık 800.000 kişinin takip ettiği 500 hesabın Rus haber ajansı Sputnik çalışanları tarafından yönetildiği iddia ediliyor.

Rusya bağlantılı haber ajansları, sahte hesaplar açarak çoğunlukla doğu Avrupa ülkelerini etkilemek için 2013 yılından günümüze etkin şekilde çalışıyor. Bu hesapların, şu sıralar ABD’de 2016 seçimlerini soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller tarafından, seçimlere müdahale etmekle suçlanan Internet Research Agency ile benzer yöntemler kullandığı söyleniyor.

Rusya devlet destekli haber ajansı Sputnik ile bağlantılı olan bu hesaplar, çoğunlukla eski Sovyetler Birliği ülkelerinde faaliyet gösteriyordu.

Facebook daha önce Amerikan medyası ve parlamentosu tarafından Rus siber-casusluk operasyonları nedeniyle suçlanmıştı. Bu yüzden sahte hesapların peşine düşen Facebook, geçtiğimiz ekim ayında yaklaşık 800 hesabı kaldırdı. Kaldırılan bu hesapların daha çok Baltık, Orta Asya, Kafkaslar ve Doğu Avrupa ülkelerinde faaliyet gösterdiği belirtiliyor. Kaldırılan hesapların, daha çok spor ve hava durumu gibi genel paylaşımlı profilde oldukları, ancak aynı zamanda NATO karşıtı paylaşımlar ile protesto çağrısı yaptıkları açıklandı.

Facebook Rus Manipülasyonu altında mı?

Guardian’ın Moskova muhabiri Andrew Roth, Twitter’da özellikle de Ukrayna’da bu hesapların nasıl çalıştığını şu şekilde açıkladı: “Hesapları yöneten kişiler kendilerini Ukraynalı olarak tanıtıp yerel haberler ve hava durumu gibi konularda paylaşımda bulunuyorlar. Buna karşın bu hesapların esas amacı, Rus haber ajansı Rossiya Segodnya haberlerini yaymak. İkincil amacın ise Kremlin’in bazı siyasi konulardaki mesajlarını kitlelere ulaştırmak olduğu anlaşılıyor.” Aynı şekilde internet araştırma şirketi The DFR Lab de bu sayfaların Rus etkisini, adı geçen ülkelere yaymayı amaçladığını belirtiyor.

Facebook, bu tür sahte hesaplar üzerinde araştırmalarının devam ettiğini ve tespit edilen hesapları kapatacaklarını bildirdi. Yaptığı açıklamada bu tür kötü niyetli hesapların kökünü kazıma yolunda ilerleme kaydettiklerini ancak bu tür oluşumların iyi finanse edilmesi nedeniyle işlerinin zor olduğunu belirtti. Facebook Rus manipülasyon hesaplarını kaldırma konusunda Amerikan hükumeti, gazeteciler ve araştırmacılarla işbirliği içerisinde olduğunu sözlerine ekledi.

Dünya’nın en büyük sosyal medya sitesi, yıllardır devam eden organize bilgi kirliliği faaliyetlerini Facebook platformundan çıkaracakları konusunda emin görünüyor.

Yaşam hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: