Grönland Buzulu Tekrar Büyümeye Başladı

Bir Grönland buzulu olan Jakobshavn’ın 2016 yılındaki çıplak toprak yamaçları görülüyor. Fakat 25 Mart 2019’da yayınlanan yeni bir araştırmanın sonuçları, buzulların tekrar büyümeye başladığını ortaya koydu.

NASA’nın yürüttüğü çalışmaya göre Dünya’da en hızlı küçülen kar ve buz kütlelerinden biri olan Grönland buzulunun yeniden büyümeye başladığı anlaşıldı.

Jakobshavn buzulu, 2012 yılında yaklaşık 1.8 mil (2,9km) geri çekilmiş ve yılda yaklaşık 130 fit (40m) incelmişti. Nature Geoscience adlı bilimsel dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, buzullar son iki yılda aynı orana yakın olarak yeniden büyümeye başladı. Ancak hem bu araştırmayı yürütenler hem de diğer bilim insanları bu durumun geçici olduğunu düşünüyor.

Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırma ve İklim Bilimcisi Jason Box: “Jakobshavn, tartışmasız en önemli Grönland buzulu. Çünkü kuzey yarım küredeki en büyük buz kütlesini o taşıyor. İyi haber şu ki, büyüme o kadar da hızlı olmasada hala devam ediyor.”

Bir NASA buzul bilimcisi olan Ala Khazendar’a göre ise, buzullardaki bu gidişatın tersine dönmesine Kuzey Atlantik Salınımının (atmosferik basınç değişikliği) doğal soğutucu etkisi sebep oldu.

İklim Değişikliği

Araştırmayı yürüten bilim insanları, Jakobshavn’ın okyanusla buluştuğu nokta olan Disko Koyu’ndaki suyun birkaç yıl öncesine göre yaklaşık 3.6 derece daha soğuk olduğunu belirtiyor. NASA iklim bilimci Josh Willis’e göre okyanus sıcaklığı, buzulların geri çekilme veya ilerlemesinde önceki tahminlerden daha büyük bir etkiye sahip. On yıllardan beri su, insan faktörlü iklim değişikliğinden dolayı ısınıyor ve sera gazları tarafından tutulan ısının yüzde 90’ı okyanuslara gidiyor. Ve bundan dolayı muhtemelen uzun vadede, deniz seviyesindeki yükselişe dair tahminlerimizi tekrar yükseltmemiz gerekecek.

Khazendar bu olayla ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor: “Grönland yakınlarındaki okyanus sıcaklıklarını küresel ısınmadan kaynaklı yavaşça yükselen bir yürüyen merdiven gibi düşünün. Kuzey Atlantik Salınımı ise bazen birkaç adım aşağı atlamak ya da bazen de birkaç adım yukarı atlamak gibidir. Bu arada su soğuyabilir ve bunun bir takım etkileri olabilir, ancak uzun vadede giderek ısınıyor. Dolayısıyla erime gelecekte daha da kötü bir düzeyde olacak”

Araştırmada yer almayan ve yedi yıl önce böyle bir değişikliği öngören Washington Üniversitesi Buz Bilimcisi Ian Joughin ise bu olayı: “İklim değişikliği bilimiyle çelişen son verileri yorumlamak ciddi bir hata olacaktır. Borsada düşüşler yaşanıyor, ancak genel olarak uzun vadeli bir yükselme yaşanıyor. Bu onunla aynı şey.” sözleri ile açıklıyor.

Bilim hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: