Hyundai Dünya’nın İlk Akıllı Parmak İzi Teknolojili Aracını Aktive Ediyor

Hyundai Dünya’nın ilk akıllı parmak izi teknolojsini aktive etmeye hazırlanıyor. Hyundai Motors firması yalnızca kapıları açmakla kalmayıp otomobili de çalıştıran parmak izi teknolojisi konusunda epey mesafe kat etti. Bu konseptte geliştirdikleri ilk araç olan Santa Fe SUV modeli 2019’un ilk çeyreğinde yollarda olacak.

Hyundai Dünya’nın İlk Akıllı Parmak İzi Teknolojisi ile Ön Plana Çıkıyor

  • Parmak izi teknolojisi otomobillere ilk kez 2019 Santa Fe modelinde uygulanacak.
  • Bu teknoloji sayesinde sürücüler anahtar olmadan da kapıları açıp araçlarını sürebiliyorlar.
  • Parmak izi tanımlama teknolojisi sürekli gelişen altyapısı ile maksimum güvenlik seviyesi sunuyor.

Aracınıza yaklaştınız, kapı kilidini açmak için tek yapmanız gereken kapı kolundaki parmak izi sensörüne dokunmak. Parmak izi bilgileriniz kodlanarak aracınızın kontrol mekanizmasında ilgili birime gönderilir. Gelen şifreli mesaj deşifre edilerek parmak izi tanımlanır ve veri tabanındaki parmak izi ile eşleşme gerçekleştirildikten sonra kapılar açılacaktır.

Bu sürecin aynısı sürücü koltuğuna oturup aracın çalıştırılması işleminde de tekrarlanır. Bu teknoloji aynı zamanda özelleştirilmiş verilerin geri çağrılması sistemine de entegre edilmiş durumda. Şöyle ki parmak izini giren sürücüye göre araç daha önce hafızaya kaydedilmiş olan koltuk pozisyonu ve ayna açıları gibi opsiyonları uyguluyor.

Hyundai Motors Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanı Albert Biermann yakın gelecekte gerçekleştirmek istedikleri geliştirmeler hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Hyundai olarak yakın gelecekte kişiye özel iç sıcaklık kontrolü ve direksiyon konumu gibi özellikleri de kişiye özel opsiyonlarla tanımlamayı planlıyoruz. Bu sayede her bir Hyundai müşterisi kendini ayrıcalıklı hissedecek ve bu konforu yaşayacak.”

Güvenlik Ön Planda

Hyundai firması ayrıca kafa karışıklığına meydan vermemek için güvenlik konusuna da açıklık getirdi. Firmadan yapılan açıklamaya göre parmak ucunun çeşitli yerlerinde elektrik seviyesindeki farklılıkları tespit eden kapasitans tanıma özelliği ile sahte parmak izlerini etkili bir şekilde önler.

Teknolojinin yanılma payı 50.000 denemede 1 olarak görülüyor. Ki bu oran diğer firmaların kullandığı akıllı anahtar teknolojisinden 5 kat daha güvenli. Dahası dinamik güncelleme sistemi sayesinde aracın “machine learning” sistemi zaman içinde hangi açıyla dokunduğunuzu kaydedip güvenliğe ekstra katman da ekliyor. Bu sayede yanılma payı çok daha aşağılara çekilmiş oluyor.

Hyundai bu teknolojiyi yalnızca otomotiv endüstrisi için değil diğer iş kollarındaki ürünlerinde de uygulamayı planlıyor. Hyundai Motors, gelecekte otomobil pazarındaki teknolojik liderliğini güçlendirmek için diğer modellerine de özelleştirilebilir teknolojileri uygulamayı planlıyor.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: