Insight Mars Yüzeyine İlk Aygıtını Yerleştirdi

Insight Mars yüzeyine başarılı bir iniş gerçekleştirdikten sonra ilk başarılı operasyonuna imza attı. Yüzeyin altındaki hareketlilikleri dinlemek için herşey hazır.

Mars Gözlemlerinde Kilometre Taşı

Tarih boyunca insanların hayal gücünü en çok harekete geçiren gezegen olan Mars hakkında her geçen gün yeni şeyler öğreniyoruz. NASA’nın 26 Kasım 2018 tarihinde Mars yüzeyine indirmeyi başardığı Insight aracı da bu amaca hizmet etmeye başlıyor. Insight aracı taşıdığı iki önemli aygıttan biri olan sismik ölçeri yüzeyin altına hassas bir şekilde yerleştirdi. Yaklaşık 2 metre derine yerleştirilen sismik ölçer hem Mars’taki tektonik hareketliliğini hem de –eğer varsa- yer altı suyu hareketlerini raporlayacak.

Bu adım aslında insanlık tarihinde Dünya dışı bir gezegene yerleştirilen ilk bilimsel inceleme modülü. Insight Proje Müdürü Tom Hoffman yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Sismometrenin Mars yüzeyinin altına güvenle yerleştirilmesi hepimiz için güzel bir yılbaşı hediyesi oldu.”

Mars’ın Nabzını Ölçmek

SEIS (SeismicExperiment for Interior Structure) aygıtı son derece önemli bir görevi ifa edecek. Mars’ın iç katmanlarını anlayabilmek için son derece büyük önem ifade eden yüzey altı hareketleri dikkatle dinleyecek. Mars’ın çekirdeği katımı yoksa sıvı mı bilinmiyor. Bu sayede Mars’ın çekirdeğinin ana yapısı anlaşılabilecek.  

Ayrıca bu çalışmanın amaçlarından biri de Mars’ın element bileşimini elde etmek. Mars’ın ağırlıkla hangi maddeden yapıldığını öğrenip bunu Dünya ile kıyaslamak isteyen araştırmacılar bu sayede Mars’taki toplam su kütlesi ve tektonik hareketlilik hakkında detaylı bilgi edinmeyi planlıyorlar.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: