İnsülin Fiyatları Yükseliyor

ABD’de insülin fiyatları arttıkça Tip 1 diyabet hastaları için hayat kabus haline gelmeye başladı.

60 Dolardan 800 Dolara

CNN’in aktardığı habere göre 18 yaşındaki ABD vatandaşı Dillon Hooley, ailesinin insülin ilacını almakta zorluk çektiğini öğrenince aldığı ilacın dozunu azalttı. Babası çelik fabrikasında çalışan Dillon, babası üzerine sigortalıydı. İnsülin ilacı almaya başladığında fabrika, babasının sigorta planını değiştirdi. Yeni plana göre sigorta ilacı karşılamaya başlamadan önce ailenin cebinden 5000 dolar çıkması gerekiyordu. Eski sigortaya göre ayda 60 dolar ödeyen aile her ay 800 dolar ödemek zorunda kaldı.

Dillon Holley’in ilacının dozunu azalttığı, doktor muayenesinde ortaya çıktı. Ailecek hastaneye Dillon’nun kan şekerini ölçtürmeye giden aile yüksek kan şekeri karşısında şoka uğradı.

34 yaşındaki Laura Marston Tip 1 diyabet hastası. Elinde hastalığı için kullandığı bir şişe insülin ilacı var. 14 yaşında kendisine teşhis konulduğu zaman 21 Dolar olan bu ilaç şişesi artan insülin fiyatları nedeniyle şimdi 250 dolardan daha pahalı.

Tip 1 diyabet hastaları insulin almadan hayatlarına devam edemiyorlar. Dillon, insülin almayı tamamen kesmemesine rağmen kanındaki şeker seviyesi hayatını tehdit eder hale gelmişti. Aslında onun durumu gittikçe büyüyen bir problemi ortaya çıkarıyor. İnsülin ilacını keşfeden bilim insanları, 1923 yılında bunu yalnızca 3 dolara satıyordu. Ancak o günden beri ilaç firmaları bu ilacın fiyatını devamlı yükselttiler. İnsüline ihtiyacı olan insanlar ise gitgide daha fazla zorluk çekmeye başladılar.

NBC haber kanalının aktardığı habere göre Mallory Lorge isimli devlet görevlisi de geçtiğimiz hafta ABD’de hükümet kapatıldığı için ilaçlarını kıstı. Bilindiği gibi ABD’de bütçe görüşmelerindeki anlaşmazlık nedeniyle zorunlu olmayan tüm federal hizmetler kapatılmış ve tüm devlet çalışanları zorunlu izne çıkartılmıştı. Bu süreç boyunca ilaçlarını satın alamadığını söyleyen Lorge, Acil Servise de parası yetmediği için şikayet ediyor: “Yalnızca yatağıma uzanıp sabah uyanabilmeyi umabiliyorum.”

Yüzlerce İnsan İlaçlarını Karşılayamıyor

2017 yılında ABD’de en az 3 kişinin insülin dozajını azaltmak zorunda kaldığı için hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bunlardan biri Shane Boyle, annesinin hastane masraflarını ödeyebilmek için ilaçlarını kısmıştı. İnternetten kendisi için yardım kampanyası düzenlemiş ancak kampanya hedefine ulaşamadan bir hafta içinde hayatını kaybetmişti. Akrabaları daha sonra cenaze masrafları için bir yardım kampanyası başlatmak zorunda kaldılar.

GoFundMe internet sitesinde yüzlerce insan insülin ve diğer diyabet ilaçları için yardım kampanyası düzenliyor. JAMA Internal Medicine tarafından yapılan araştırmaya göre diyabet hastaları maalesef yüksek masraflar nedeniyle ilaçlarını kısmak zorunda kalıyor. Buna karşın insülin fiyatları ise her geçen gün artmaya devam ediyor. 2012 ile 2016 yılları arasında ilacın fiyatının iki katına çıktığı belirtiliyor.

İnsülin meselesinin çözümü basit değil. İlaç firmaları, sigorta şirketleri ve ABD hükümeti bu sorunun birer tarafı. ABD’de ilaç fiyatları hükümet tarafından belirlenmiyor. İlaç firmaları ilaçların araştırma ve geliştirme çalışmalarını bu ücretler sayesinde yapabildiklerini belirtiyor. Halbuki insülin gibi ilaçlarda uzun süredir Ar-Ge çalışması yapılmıyor. Buna rağmen yıllardır piyasada olan ilaçların fiyatı artmaya devam ediyor. Bu değişmediği müddetçe Dillon gibi bir çok diyabet hastası hayatını kaybedebilir.

Ülkemizde İnsülin Fiyatları

Ülkemizde an itibariyle insülin ilaçları ve iğne uçları devlet tarafından karşılanırken, devlet insülin pompası gibi ürünleri kısmen karşılıyor. Tip 1 diyabet hastaları, artan insülin fiyatları nedeniyle etkilenmiyor. Ancak insülin pompası fiyatları geçtiğimiz ekim ayında 18 bin 215 TL olurken Devletin karşıladığı katkı payı eskiden olduğu gibi 3500 TL olarak kalmıştı. Böylece hastaların aylık ödemeleri gereken miktar 264 liradan 600 liraya çıkmıştı.

Daha fazla sağlık haberi için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: