Japon Bilim İnsanlarından Kelliğe Çözüm Yöntemi

Japon bilim insanlarından kelliğe çözüm yöntemi olarak geliştirilen yeni teknik, Dünya’daki açlık sorununu yok edecek kadar önemli bir gelişme değil elbette. Lakin hatırı sayılır bir kitle, uzun yıllardan beri saç dökülmesi konusunda bilim insanlarından müjdeli haber bekliyor.

Kelliğe Çözüm Umutları

Saç dökülmesinden muzdarip olanlar uzun yıllar çareyi perukta buldu. İlerleyen yıllar içinde teknolojinin gelişmesiyle saç ektirme yöntemleri keşfedildi. Önceleri başarı şansı ve estetik görüntüsü düşük seviyelerde olan bu yöntem, ilerleyen zamanlarda iyice geliştirildi. Bu yöntemin asıl sorunu operasyon gerektirmesi ve saçın yeniden çıkması sürecinin zamana yayılması. Saç ektirme dediğimiz yöntem aslında sıfırdan saç üretimi değil yalnızca kafa derisindeki saç köklerinin yer değiştirmesidir.

Yokohoma Ulusal Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar saç köklerinin canlandırılması konusunda önemli başarılara imza attılar. Laboratuvar ortamında 5.000 yeni saç folikülü üretmeyi başardılar. Ki bu sayı saç dökülmeleri araştırmalarında bir rekor.

Saç folikülü saçın içinde büyüdüğü yapıdır. Saçın içinde bulunduğu gözenekli yapı yağ üreterek deriyi ve saçı yağlandırır. Gözenekli yapının dışında görülen kısımlarda özel kaslar yer alır. Folükillerin laboratuvar ortamında üretimi son derece zordur. Şu ana kadar bu alandaki rekor tek seferde 50 folikülün canlı tutulabilmesiydi. Yokohoma Ulusal Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni metot bu sayıyı 5.000’e taşıdı. Bu hamle kellik tedavisinde çığır açıcı bir başlangıç noktası olabilir.

Profesör Junji Fukuda şu açıklamayı yaptı:

“Folikülleri başarılı bir şekilde büyütmemizi sağlayan ana etmen foliküllerin büyüdüğü kültür ortamında kullandığımız özel bir solüsyon. Kültür kabının tabanına oksijen geçirgenliği olan dimetilpolisiloksan (PDMS) kullandık ve gerçekten işe yaradı.”

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Sorununa Karşı Kullanılabilir

Bilim insanları geliştirdikleri tekniği test etmek için, ürettikleri folikülleri fare derisine enjekte ettiler. Sırt bölgesine siyah saç kökleri enjekte edilen fareler, yapılan testlere olumlu sonuç verdi. Fukuda deney sonuçları hakkında:

“Kelliğe çözüm yöntemi olarak geliştirdiğimiz bu teknik son derece sağlam sonuçlar veriyor. Tekniğin, androgenik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) gibi sorunları tedavi etmek için kullanılan yöntemleri kökünden değiştireceğini umuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan kellik türü hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebiliyor. Erkeklerde görülen kelliğin büyük oranda bu türden olması, sorunun erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılmasına sebep oluyor. Yeni yöntem, bu tip saç dökülmelerinde olduğu kadar diğer saç dökülme tiplerinde de başarıyla uygulanabilir. Çalışmayı yapan ekip bulgularını bilimsel makale olarak da yayınladılar. Makalenin aslına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sağlık hakkında daha fazlası için Tıklayın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: