Juno’dan Jüpiter’in Muhteşem Fotoğrafı

Güneş sistemimizdeki gezegenlerin kralı olarak bilinen Jüpiter, aslında kesinlikle ziyaret etmek istemeyeceğiniz bir yer. Çünkü bu dev gaz kütlesi, binlerce kilometre derinliğe sahip fırtına girdaplarından oluşuyor. Gezegendeki “Büyük Kırmızı Leke” adı verilen fırtına girdabı gibi girdaplar, Dünyamızı birkaç kez yutacak büyüklüğe sahipler.

Juno Uzay Aracı

Jüpiter gazdan oluşan yapısı ve derinliklerinde ne olduğu kimse tarafından bilinmemesine rağmen, NASA’nın fotoğraflamayı hedeflediği en favori yerlerden biri durumunda. Bugünlerde NASA, Juno Uzay Aracı tarafından çekilen göz alıcı saflıktaki, yeni ve gelişmiş bir görüntüyü yayınladı.

Bu görüntü tek bir fotoğrafmış gibi gözükebilir, fakat fotoğraf NASA’nın da blogunda belirttiği gibi Juno Uzay Aracı tarafından çekilen üç ayrı fotoğrafın birleşiminden oluşuyor:

Juno, bu renklendirilmiş görüntüyü üretmek için kullandığı üç fotoğrafı, 12 Şubat 2019’ da Jüpiter’in etrafından 17. yakın geçişi esnasında, saat 12:59  ile 13:39 (Doğu standart saat dilimine göre) arasında çekti. Görüntüler çekildiğinde uzay aracı, Jüpiter’in bulut kümelerinin 26.900 km ile 95.400 km üzerinde idi.

NASA, Juno’nun çektiği tüm “JunoCam” fotoraflarını, diğer bilim insanlarının ekstra detayları ortaya çıkarabilmeleri amacıyla bir web portalına yüklüyor. İşte bu görüntüler üzerinde çalışan bilim insanlarından biri olan Kevin M. Gill’in çalışmasının bir sonucu olarak, yukarıdaki bu güzel görüntüyü görüyorsunuz.

Juno, NASA için paha biçilmez olduğunu yedi yıl boyunca Jüpiter’in yörüngesinde elde ettiği verilerle ortaya koydu. Uzay aracı, hem bilim insanlarına gezegenin yoğun akımları ve fırtınaları hakkında bilgi verdi hem de Büyük Kırmızı Leke gibi gezegenin en belirgin özelliklerinden bazılarının yavaş yavaş ölmekte olduğunu ortaya çıkardı.

Juno’nun görev süresinin yedi yıl sürmesi planlanıyordu. Ancak uzay aracı hala iyi performans gösterdiğinden, NASA bu süreyi 2021 yılına kadar uzattı.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: