Kalaşnikof Kamikaze Dronu : Efsane Kalaşnikof Tüfeğinin Yeni Varisi

Efsane Kalaşnikof tüfeğini üreten Rus şirketi, şimdi de Kalaşnikof Kamikaze Dronu üretiyor. Dron, efsane Kalaşnikof Tüfeği AK-47’den sonra savaş endüstrisinde yeni bir devrim yapabilir.

Kalaşnikof Kamikaze Dronu

Dünya silah şirketlerinin en son ürünlerini sergileyip pazarladıkları, iki yılda bir düzenlenen Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’deki büyük savunma fuarında, bu hafta Kalaşnikof Grubu yeni ürettiği Kamikaze Dronun minyatür bir modelini sergiledi.

Kalaşnikof Kamikaze Dronu boyutlarıyla fuarda sergilenen devasa tanklar, zırhlı araçlar ve savaş jetlerinin gölgesinde kalsa da yeni nesil savaşları en az adaşı Kalaşnikof Saldırı Tüfeği AK-47 kadar değiştirme potansiyeline sahip.

Kalaşnikof Tüfeği

Düşük fiyatı, yüksek verimliliği ve kullanım kolaylığı ile Kalaşnikof tüfeği, Latin Amerika, Afrika ve Asya’da kendi hükümetlerine karşı mücadele eden dünya çapındaki devrimcilerin, direnişçilerin hatta terör gruplarının tercih ettiği bir silah haline geldi. Günümüzde hala ne kadar etkin ve önemli bir silah olmaya devam ettiği, Pentagon’un, daha pahalı Amerikan yapımı silahlar vermek yerine Suriye ve Afganistan’daki müttefikleri için ikinci el Kalaşnikof tüfekleri satın almasından anlaşılabilir.

Üretici firma, KUB-UAV olarak adlandırılan Kalaşnikof insansız hava aracının da basit, etkili ve ucuz olması nedeniyle tıpkı adaşı gibi savaş endüstrisinde devrim gerçekleştireceğini düşünüyor. Kalaşnikof firmasının çoğunluk hissesine sahibi olan Rusya Devletine ait Rostec Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sergey Chemezov, firmanın basın bülteninde Kalaşnikof dronunu “savaşın yeni şekline bir adım” olarak tanımlıyor.

KUB-UAV

122 cm genişliğindeki KUB-UAV, 3 kg patlayıcı taşıma kapasitesine sahip ve 130 km/s hızda 30 dakika havada kalabiliyor. National Interest websitesinde yer alan raporda Kalaşnikof Kamikaze Dronu yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan bir hedefi patlatabilecek, sehpa büyüklüğünde “küçük, yavaş ve muhtemelen ucuz bir seyir füzesi” olarak tanımlanıyor.

Illinois Üniversitesi uluslararası ilişkiler profesörü ve “Dronlar ve Terörizm” kitabı yazarı Nicholas Grossman, elinde böyle bir drone bulunduran kişinin, eşsiz bir doğruluk derecesinde bombayı istediği hedefe yönlendirebileceğini, bunun da akıllı bombaları daha fazla yaygınlaştıracağını, dolayısıyla en gelişmiş ordular ile küçükler arasındaki farkın azalacağını belirtiyor.

İntihar dronları yeni değil. Orta Doğuda Irak, Suriye başta olmak üzere pek çok ülkede ticari olarak satın alınabilen dronlar, patlayıcı monte edilerek intihar uçağı olarak kullanılmaktalar. ABD ve İsrail orduları, intihar dronlarını envanterlerine dahil etmiş durumdalar.

Fuardaki Kalaşnikof temsilcilerinden biri Kalaşnikof Dronunun, teröristlerin kullandığı el yapımı intihar dronlarına göre daha hızlı, daha hassas, daha fazla patlayıcı taşıyabilen ve daha geniş menzile sahip bir drone olacağını belirtti. Ayrıca ABD ve İsrail’in Kamikaze dronlarının aksine, KUB’un “çok ucuz” olacağını söyledi. 

Suikast Girişimleri

Uzmanlara göre, teröristlerin saldırı yapmak için drone bombaları kullanma potansiyeli, bu teknolojinin yayılması konusunda yaşanan en büyük endişelerden biri. Hatırlanacağı gibi bu tür iki uçan araç, Ağustos ayında Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya suikast girişiminde kullanılmıştı.

Yakın zaman önce Londra, Dublin, New York ve Dubai’deki havaalanları gizemli insansız hava saldırıları nedeniyle kapatılmıştı. Grossman, bu geçici kapatmaların, dronların oluşturduğu tehditlere karşı Batı Hükümetlerinin hazır olmadığını açıkça gösterdiğini belirtiyor.

Grossman, kamikaze dronların yayılmasının da onlara karşı koyma çabalarını yoğunlaştıracağını belirtiyor.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: