Kanseri Tespit Eden Nefes Analizi Klinik Denemelere Başlıyor

Kanseri tespit eden nefes analizi, nefes biyopsisi olarak adlandırılıyor. Kişinin nefesindeki moleküllerin modellenmesiyle diğer semptomların görülmesine gerek kalmaksızın teşhis konulması amaçlanıyor.

Nefes Biyopsisi

İngiliz araştırmacılardan oluşan bir ekip, kanseri algılayan nefes analizini test etmek için klinik bir deneme başlattı. 2021 yılına kadar sürdürülmesi planlanan çalışmada kanserin tespit edilmesi için 1500 kişi sadece 10 dakika nefes alarak katkıda bulunacak.

İngiltere merkezli tanı şirketi Owlstone Medical, nefes biyopsisi olarak adlandırılan cihazı uçucu organik bileşikleri tespit etmek için tasarladı. Cihaz sayesinde sağlıklı kişilerle kanser şüphelisi olan kişilerin nefeslerindeki moleküllerin modellenmesi amaçlanıyor. Kişinin nefesindeki bu bileşikler, diğer semptomların görülmesine gerek kalmaksızın kişiye kanser teşhisi konulup konulmayacağını gösterebiliyor. Eğer umulduğu gibi çalışırsa, erkenden teşhis edilmesi zor olan kanser türleri için yeni bir çağ açılabilir.

Cancer Research UK (Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları) öncülüğündeki denemede araştırmacılar, 1500 katılımcıyı 10 dakika boyunca nefes almaları için yönlendirecek. Ekip şu anda boğaz, mide, prostat, böbrek, mesane, karaciğer veya pankreas kanseri şüphesi olan katılımcılarla çalışacak. Aynı zamanda kontrol grubu olarak hizmet verecek sağlıklı insanlar da söz konusu analizlerde yer alacak.

Araştırmacıların bu örnekleri toplamasından sonra ilk adım, cihazın sağlıklı insanlar ile kanserli insanların nefesleri arasındaki farkları bulup bulamadığını tespit etmek olacak. Bu aşamadan sonraki adım ise moleküllerin diğer kanser türlerine bağlı olarak bir farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek. Araştırmacılar her bir örneğin analiz edilmesiyle kanser için sabit bir molekül modeli veya farklı kanser türlerini ayıran çoklu bir model görmeyi umuyorlar. Şimdilik araştırma ekibinin karşılaştığı en büyük zorluk, araştırmak istedikleri kanser türlerinde yeterli hasta elde etmek.

Erken Teşhiste Yeni Dönem

Yapılan çalışma, belki solunum yoluyla kanseri tespit etmeye çalışan ilk deneme değil. Ancak Cancer Research UK’ya göre çoklu kanser türlerini araştıran ilk deneme olacak. Denemeler iyi gittiği takdirde, nefes biyopsisinin çeşitli kanser türlerinin tespit edilmesi doğrultusunda, doktorların kullanacağı en önemli yöntemlerden biri olması öngörülüyor.

Owlstone CEO’su Billy Boyle yapmış olduğu basın açıklamasında, kan ve idrar testlerinin yanında nefes bazlı testlerin, hastalığın tespiti ve tedavi süreci için büyük bir potansiyel taşıdığını belirtti.

Erken teşhisin hayati derecede önem taşıdığı kanser hastalığında, böylesi bir tanı mekanizmasının başarıya ulaşması hastalıkla mücadelede en önemli kilometre taşlarından biri olabilir.

Sağlık hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak ve İleri Okuma

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: