Karaciğer Nakli Alkol Bağımlılarına Yapılmalı Mı?

Organ nakli konusunda uzmanlaşmış cerrah Joshua D.Mezrich yeni kitabında bu soruyu sorgulamamızı istiyor. Karaciğer nakli alkol bağımlılarına yapılırsa israf sayılır mı?

Dersine girdiği tıp fakültesi öğrencilerine de benzer sorular soran doktor, öğrencilerin ancak yarısının tereddütle elini kaldırıp alkoliklere karaciğer nakli yapılmasına onay verdiğini söylüyor. Organ nakli konusunda ders veren Doktor Mezrich, ülkemizde de uygulanmakta olan bir prosedür hakkında bir soru soruyor: Kaçınız organ nakli bekleyen hastanın, nakil öncesi altı ay boyunca alkolden uzak durması gerektiğini düşünüyor? Bu soru karşısında öğrencilerin neredeyse tamamı tereddüt etmeden el kaldırıyor.

Peki hastanın altı aylık ömrü kalmamışsa? Ya da hasta karaciğerine yaptığı hasarın farkına varmamış yeni mezun bir genç ise? Bu gencin ailesine, onu kurtarabileceğinizi ancak oğlunuzun kurtarılmayı hak etmediğini söyleyebilir misiniz?

Doktor Mezrich, kitabında alkolizmin de tıpkı Hepatit C gibi bir hastalık olarak algılanması gerektiğini söylüyor. Karaciğer nakli sonrasında Hepatit C hastalığının nüksetme olasılığı %100 iken alkolizmin yeni nakil sonrası nüksetme olasılığı %20 civarında seyrediyor.

Karaciğer nakli yapılmaya başlandığı ilk zamanlarda alkolik hastalara nakil yapılması büyük bir israf olarak görülüyordu. Oldukça kısıtlı sayıda bulunan karaciğer organını, bu tür hastalara kullanmadan önce, son altı ay alkol kullanmamaları gerektiği kriteri getirilmişti. Ancak son yapılan araştırmalara göre altı ay alkolden uzak duran hastalarla, bu süre beklenmeden karaciğer nakli yapılan hastalar arasında, hastalığın nüksetmesi açısından belirgin bir fark bulunmadığı görülüyor.

Karaciğer Nakli Alkol Bağımlılarının Hayatını Değiştirdi

Ünlü cerrah kitabında alkolizmle ve sirozla mücadele vermiş olan Herbert Heneman’ın hikayesine de yer veriyor. Alkol bağımlılığı ile mücadelesi esnasında ileri derecede siroz hastası olduğunu öğrenen Heneman, soluğu organ nakli konusunda uzman olan Münci Kalayoğlu’nun ofisinde alıyor. Ünlü Türk cerrah kendisine unutamayacağı şu sözleri söylüyor: “Bir yıl ayık kalmayı başarırsan bu nakil ameliyatını yaparım. Ancak organ nakli sonrası yeniden içmeye başlarsan, evine gelir o karaciğeri çakımla çıkartır geri alırım.”

Bu süreç sonrasında alkolizmin birileri tarafından tedavi edilecek bir hastalık olmadığını, devamlı mücadele etmesi gereken pusudaki düşmanı olduğunu anlayan Heneman, hayatını değiştirme kararı alıyor. Kendisinin aldığı bu kararda, o zamanlar böyle bir nakil ameliyatı imkanına sahip olduğu için çok şanslı olduğunu fark etmesinin ve kendisine organ bağışı yapan ailesine borçlu olduğunu hissetmesinin etkili olduğunu belirtiyor.

25 yıldır sorunsuz bir şekilde nakledilen karaciğeri ile yaşayan bu hasta iyileşmek için ömür boyu sürecek kesin kararlar alınması gerektiğini söylüyor. Ona göre karaciğer nakli alkol bağımlıları için iyileşmenin en önemli basamağı değil ömür boyu sürecek mücadelenin yalnızca bir günü.

Sağlık hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Bahsi geçen kitabı okumak isterseniz Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: