Mars Atmosferinde 2013’te Tespit Edilen Metan, Yeni Bir Analizle Doğrulandı

NASA’nın Curiosity Uzay Aracı altı yıl önce Mars Atmosferinde hayatla ilgili önemli bir kimyasal olan metan izlerini tespit ettiğinde bilim dünyasını sallamıştı. Araştırmacılar bu sonuçları takip eden yıllarda doğrulayamadılar ancak yörüngeden toplanan verilerin yeniden analizi sayesinde bu durum şimdi değişti.

Mars Atmosferinde Metan

Nature Geoscience’da yayınlanan yeni araştırma, 15 Haziran 2013’te Mars’taki Gale Krater’ini keşfe çıkan Curiosity’nin bir metan çıkışı tespit ettiğini doğruladı. İtalya, Roma’daki Uzay Astrofiziği ve Planetoloji Enstitüsü’nden Marco Giuranna’nın öncülüğünde yayınlanan yeni makale, metanın Kızıl Gezegen’de nasıl ortaya çıktığını açıklayamıyor. Ancak yapılan bu bağımsız doğrulama, Mars’ın bir zamanlar eski geçmişinde yaşam için uygun koşulları barındırdığını gösteren potansiyel bir işaret niteliğinde.

Araştırma daha da çarpıcı olarak, Mars’ta bir zamanlar var olan, şimdi ise gezegenin içinden kaçan gazı üreten mikrobiyal bir yaşamı öne sürüyor.

Mars’ta metan gazının var olabileceği önemli bir tartışma konusu. Metan, yaşanabilirliğin temel bir gereksinimi ve hatta yaşamın bizzat kendisinin imzası niteliğinde bir madde. Ancak metanla ilgili sorun, atmosferde uzun kalamamasıdır. Bu nedenle tespit edilen metan gazı, nispeten yakın zamanda serbest kalmış olması gerekir. Bu da Mars için, gazın büyük olasılıkla yüzeyin altından çıkmış olacağı anlamına geliyor. Dahası, metanın oluşturduğu bu belirgin izlerin ara sıra oluşması, gazın düzensiz aralıklarla salındığını gösteriyor.

mars atmosferinde

Mars Express Uydusu

Metan’ın Mars’ta var olduğunu ispatlamak gerçekten büyük bir keşif olacak. Bu nedenle bilim adamları bu alanda herhangi bir yanlışlıktan kaçınmak için çok dikkatli davranıyorlar. Curiosity’nin 2013’te yapmış olduğu tespit, gerçekten merak uyandırıcıydı. Ancak yapılan gözlem, yörüngedeki uydular gibi diğer araçlar tarafından desteklenemediği için kesin olarak doğrulanamadı.

Şimdi ise Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın Mars yörüngesindeki uzay aracı Mars Express tarafından toplanan veriler yeniden analiz edildi. Analizler doğrultusunda Curiosity’nin 2013’te yaptığı ölçümler şimdi doğrulanmış oldu.

Özellikle uzay aracının 16 Haziran 2013’te, Gale Krateri’nin üstünde olduğu zaman Planetary Fourier Spektrometresi tarafından toplanan veriler, Curiosity’nin bir önceki gün aldığı ölçümlere uyumluydu. ESA’dan yapılan açıklamaya göre bu veri uyumluluğu, yüzeyde yapılan ölçümlerin yörüngedeki bir uzay aracı tarafından ilk defa onaylanması oluyor.

Giuranna ve meslektaşları, Curiosity’nin yaptığı ölçümleri, Mars Express tarafından toplanan 20 aylık verilere bakarak doğruladı. İlginç bir şekilde, Mars Express, gözlem süresi boyunca Curiosity ile tespit edilenin dışında hiçbir metan varlığı tespit etmedi.

Curiosity gözlemi sırasında bilim insanları, güney rüzgarları ile Gale Krateri’ne taşınan ve uzay aracının kuzeyinden çıkan metanı buldular. Yeni yapılan çalışmada sunulan yeni yorumlama farklı bir senaryoyu ortaya koyuyor.

Bölgenin jeolojisiyle birlikte değerlendirildiğinde tespit edilen metan miktarı, gazın Gale Krateri’nin içinde bizzat meydana geldiğini gösteriyor.

Bu sonuca ulaşmak için, Mars yüzeyinde metan emisyonları olasılığını değerlendiren bilgisayar simülasyonları ve metan çıkışıyla Gale Krateri içindeki jeolojik özelliklerin tutarlılığının belirlenmesi olmak üzere iki bağımsız analiz kullanılmıştır.

mars atmosferinde

Jeolojik Süreç

Bu tür şeyler Dünya’da, tipik olarak tektonik faylar boyunca ve doğal gaz yataklarında olur. Dolayısıyla bu durum da, Mars’ta Aeolis Mensae bölgesinin fayları boyunca yaşanan benzer bir şey olabilir.

Araştırmacılar, Mars’ta tespit edilen metanın, Mars atmosferine sürekli salınan bir süreçten ziyade küçük, geçici jeolojik olaylardan kaynaklandığına dair bir teori geliştiriyorlar.

Bununla birlikte bu süreç hakkında, gazın atmosferden nasıl uzaklaştırıldığı ve Aeolis Mensae sahasının yapısı gibi araştırılması-öğrenilmesi gereken daha çok şey bulunuyor.

Sonuç olarak yeni çalışmada kullanılan bu yöntemler, Mars’taki diğer metan üreten sahaların keşfine kapı aralayabilir. Bu da kızıl gezegende bir zamanlar hayat barındırması muhtemel noktaları bulmamızı sağlayabilir.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: