Mars Keşif Aracı “Curiosity” Mars Yüzeyinde Olağandışı Çakıltaşları Gözlemledi

NASA’nın Mars keşif aracı Curiosity, kısa süre önce Mars’ta çakıl taşlarının bulunduğu bir bölgeye ulaştı. Keşif aracı potansiyel sondaj alanına doğru ilerlerken çevreyi incelemeyi de ihmal etmiyor.

Çevrede gözlemlediği şeylerden biri de bir yığın yuvarlak çakıl taşı! Bazı kayaların bir akarsu yatağından kalma gibi görünmesiyle birlikte daha gri olanlar sevimli küçük bezelyelere benziyorlar.

NASA için veri hazırlayan ve uzay görüntülerini (bu muhteşem Jüpiter çekiminde olduğu gibi) işleyen yazılım mühendisi Kevin M.Gill, çakıl alanındaki gri taşların daha belirgin bir şekilde görünen resmini kamuoyuyla paylaştı.


Curiosity’nin 23-24 Mart’ta ortaya çıkarttığı bu ham görüntüler, bu kayaları çok farklı bir açıdan görmemizi sağladı. Çakıl taşlarından bazıları, daha önce kızıl gezegende gözlemlenen ve yaban mersini ya da minyatür top mermisini andırdığı söylenen taşlara benziyor. Keşif aracı ekibi, şimdi bu çakıl taşlarının kimyasal yapısı hakkında bilgi elde etmeye çalışıyorlar.

2004’de Opportunity adlı keşif aracı tarafından gözlemlenen taşlar, BB ölçüsünde ve hematit yönünden zenginlerdi. NASA bu küreciklerin suyun içindeki tortuların katılaşması sonucu meydana gelmiş olduğunu öne sürmüştü.

Curiosity Şubat ayında ve daha önce de Mart ayında yaşadığı bazı ufak teknik sorunları bertaraf etmiş bir şekilde sorunsuz olarak yoluna devam ediyor.

NASA, aracı tekrar faaliyete geçirmek için farklı bir bilgisayar “beynine” geçirmişti. Mars’tan gelen bu harika resimler görevin tekrar başarılı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: