Mars Nehirleri

Kızıl gezegeni kaplayan Mars nehirleri yapılan yeni çalışmaya göre aslında düşünüldüğünden çok daha uzun süreden beri akıyordu. Yukarıdaki resimde farklı yükseklikteki katmanlar renklendirilerek elde edilen nehir modeli görülüyor.

Bilim insanları Mars’ın yüzeyinde nehirler olduğunu uzun zamandır biliyorlardı. Fakat şimdi bu nehirlerin nispeten daha yakın geçmişte de mevcut olduklarını ortaya koydular.

Bu tarihi nehirlerin Mars’ta bir milyar yıldan fazla bir süredir serbestçe aktıkları ve gezegen tamamen kurumadan hemen önce ortadan kayboldukları ortaya çıktı.

Mars Nehirleri ile İlgili Yeni Çalışma Analizleri

Science Advances dergisinde yayınlanan yeni bir makalede, Chicago Üniversitesi’nden bilim insanları, Mars’ın yüzeyinde sarp yatakları oluşturan nehirlerin bir kataloğunu hazırladılar.

Çalışmanın lideri Edwin Kite ve ekibi, Mars’ta bir milyar yıldan fazladır mevcut olan 200 nehir yatağına ilişkin veriler topladı. Yaptıkları analizler sonucunda, geçmişte Mars’ın suyu ve iklimi ile ilgili önemli ayrıntılar açığa çıkardılar.

Elde edilen bulgular Mars’taki nehirlerin aslında düşünüldüğünden çok daha uzun süreden beri akmakta olduğunu gösteriyor. Yani Dünya’daki benzerlerinden çok daha büyük olduğu bilinen nehirlerin yüzlercesi, bir zamanlar gezegen yüzeyinde akmaya devam ediyordu.

Eski Mars İklimi Hala Gizemini Koruyor

Çalışmayı yürüten ekip, Mars’taki nehirlerin varlığına dair yeni bilgilerin kilidini açmış oldu. Ancak diğer taraftan elde edilen bulgular, bilim insanlarının milyarlarca yıl önce Kızıl Gezegenin iklimini anlamalarını daha da zorlaştırdı.

Eski Mars, Dünya’nın aldığı Güneş ışığının sadece üçte birine sahipti. Yani şimdi aldığından daha az güneş ışığı almaktaydı. Bu nedenle Mars, o zamanlar daha da soğuktu. Dolayısıyla sıvı suyun oluşması için yeterli ısı olmadığından Mars yüzeyi donmuş durumda olmalıydı.

Oysa Eski Mars’ın yüzeyindeki devasa nehirler şiddetli bir şekilde coşuyordu. Çünkü nehir akışı o kadar güçlüydü ki sadece günün belli saatlerinde değil sürekli devam eden bir akış vardı.

Kite, eski Mars’ın iklim modellerinde suyun, donma noktasının üzerinde ortalama bir sıcaklığa sahip güçlü bir sera etkisi içermesi gerektiğini açıkladı. Çünkü nehirler, Mars’ın nemli ikliminin kuruduğu zamana kadar güçlü bir akış sergiliyordu.

Kite’e göre, yaptıkları çalışma mevcut bazı soruları cevaplasa da yeni bir soruyu ortaya koyuyor. Yanlış olan hangisi? İklim modelleri mi, atmosferin evrim modelleri mi yoksa Güneş Sistemi’nin kronolojisi hakkında bildiklerimiz mi?

Uzay bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: