Mikro Robotlar Damarlarımızda Dolaşıyor

Mikro robotlar biyolojik olarak insan vücuduyla uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Elektromanyetik alan kullanılarak kontrol edilebilen mikro robotlar insan vücudunda ulaşılması zor olan bölgelere rahatlıkla ulaşabiliyor.

Çevrelerine Uyum Sağlayabilen Akıllı Mikro Robotlar

İsviçre’deki EPFL ve ETH Zurich Üniversitelerinden bilim insanları çevre şartlarına uyum sağlayabilen minik elastik robotlar geliştirdi. Bakteriler gibi ve biyolojik olarak uyumlu olacak şekilde tasarlanan robotlar, insan vücudunda ulaşılması zor olan bölgelere ulaşabilmek için hareketlerini optimize edebiliyorlar. İlaçların vücut içi dolaşımında bir devrim gerçekleştirmeye hazırlar.

Bugün yürütülen bu araştırmalar doğrultusunda, doğrudan hastalıklı dokuya ilaç ulaştıran bu küçük robotları yakında yutabiliriz. EPFL’den Selman Sakar ve ETH Zurich’den Bradley Nelson öncülünde bir grup bilim insanı, bakterilerden esinlenerek akıllı, biyo-uyumlu ve son derece esnek olan mikro robotları tasarladılar. Bu cihazlar, vücuttaki akışkanlar vasıtasıyla yüzebiliyor ve ihtiyaç görürse şeklini modifiye ederek yoluna devam edebiliyor. Kan damarları gibi dar ve karmaşık sistemlerden geçerken, hızlarından ve manevra kabiliyetlerinden de ödün vermiyor. Üretilen mikro robotlar, manyetik nano partiküller içeren hidrojel nanokompozit malzemeden oluşuyor. Bu sayede elektromanyetik bir alan üzerinden kontrol edilmeleri sağlanmış oluyor.

Bedenleşen Zeka

Robotlar hakkında düşündüğümüzde aklımıza genellikle hantal makineler gelir. Elektronik sensörleri, bataryaları ve benzer karmaşık sistemlere sahip olan hantal makineler. Ancak mikroskobik ölçekteki robotlar tamamen farklı bir mantık üzerinde bulunuyor. Origami gibi kağıt katlama yöntemi esas alınarak üretim yapmak, tabii ki bir dizi zorluklar sunuyor.

Bu tür robotlarda bilim insanları, yeni hareket stratejisi olarak somutlaşan yani bedenleşen zekayı kullanıyor. Peki cihaza gömülü klasik elektronik sistemlere alternatif olarak geliştirilen, bedenleşen zeka teknolojisi nedir? Bedensel zeka teknolojisiyle üretilen robotlar, içinde hareket ettikleri sıvının özelliklerine adapte olmalarını sağlayan özel bir yapıya sahipler. Örneğin mikro robotlar, viskozite veya ozmotik konsantrasyonda bir değişimle karşılaşırlarsa, hareket ettikleri doğrultuda kontrolü kaybetmeden hızlarını ve şekillerini değiştirebiliyorlar.

Bu deformasyonlar önceden programlanabilir olduğundan, cihazın maksimum performansla çalışması için hantal sensör ya da motorlara ihtiyacı bulunmuyor. Robotlar sadece elektromanyetik alan kullanılarak kontrol edilebiliyor ya da sıvı akışı kullanılarak kendi başlarına gezinmeleri için bırakılıyor.

Bu özellikleriyle bedensel zekaya sahip mikro robotlar, vücut içi dolaşım sistemlerinde yepyeni bir sayfa açmış durumda.

Teknoloji ve Sağlık hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: