iPad İçin Özel Mozilla Firefox Tarayıcı Duyuruldu

Mozilla Ipad tablet bilgisayarlar için özel olarak optimize edilmiş Firefox’un yeni sürümünü duyurdu. Yeni Ipad Mini’nin bu hafta piyasa sunulduğu düşünüldüğünde yeni browser için kusursuz bir zamanlama ayarlanmış gibi görünüyor. Bu açıklama aynı zamanda, Mozilla’nın son yıllarda çokça üzerine odaklandığı tarayıcı yazılımının tabletler ve telefonlar için birbirinden farklı olması gerektiğinin kabulü anlamına da geliyor.

Tablet İçin Özel Browser

Firma tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: “Şunu biliyoruz ki Ipad’ler sadece telefonların daha büyük versiyonları değil. Onları farklı şekillerde de kullanıyoruz ve onlara farklı şeyler için ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden IOS tarayıcısının daha büyük sürümünü yapmak yerine, ürettiğimiz Firefox’un Ipad tabletler için özel üretilmiş gibi görünmesini ve hissedilmesini amaçladık.”

“Firefox for Ipad” bu yeni versiyonla, IOS’ un bölünmüş ekran özelliğini ve Firefox’un IOS Outlook için varsayılan tarayıcı olma kabiliyetini de destekliyor. Firefox takımı ayrıca sekme yönetimini de (tab management) bu büyük ekranlar için optimize etti. Yapılan optimizasyonla sekmeleri artık büyük karolar şeklinde görebiliyoruz. Bu da sekmelerin içinde ne olduğunu görmemizi, işimize yarayıp yaramadığını anlamamızı ve eğer yaramıyorsa bir dokunuşla kapatabilmemizi kolaylaştırıyor. Ayrıca paylaşmak istediğiniz birkaç sekmeniz varsa, bunu Mozilla’nın bu sene başında tanıttığı “Send Tabs” (Sekmeleri Gönder) özelliğiyle de yapabiliyorsunuz.

IOS üzerinde özel bir oturum açmak her zaman birkaç ekstra sekme gerektirdi. Mozilla’nın Ipad sürümünde bu durum sekme çubuğunda belirgin şekilde vurgulanıyor ve tek dokunuşla işlev kazanıyor.

Ipad tabletin hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesinin klavye kullanıyor olmasından dolayı, Firefox’un bu sürümünde klavye kısa yollarının desteklemesi de sürpriz değil.

Eğer siz de alternatif tarayıcı arayışındaki bir Ipad kullanıcısıysanız, Firefox sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: