NASA Bering Denizi Üstünde Ateş Topu Görüntüledi

18 Aralık 2018’de, NASA Bering Denizi üzerinde büyük bir “Ateş Topu” yakaladı. Neyse ki yerleşim yerlerine oldukça uzakta ve yüksekte infilak eden meteor hiç kimse için tehdit oluşturmadı.

Ateş Topu

Meteor, Bering Denizi’nin yaklaşık 16 mil (26 kilometre) üzerinde patlayarak yanmaya başladı. Patlamanın, tahminen 173 kilotonluk bir enerji ya da II. Dünya Savaşı sırasında Hiroşima’ya atılan atom bombasının 10 katından daha fazla enerji açığa çıkarttığı düşünülüyor.

Terra uydusundaki 2 NASA aracı büyük meteor kalıntılarının görüntülerini yakaladı. Görüntü dizisi, olaydan birkaç dakika sonra “Çok Açılı Görüntüleme Spektro Radyometre” (MISR) cihazındaki dokuz kameranın beşinden alınan görüntüyü gösteriyor. Dünya’nın atmosferi boyunca iz bırakan Meteor, kuzeybatıya doğu bulutların üzerinden uzayarak yol alıyor.

Ateş topunun sürtünmeden dolayı aşırı ısınması nedeniyle geride bıraktığı turuncu renkli bulut, yukarıda GIF formatındaki resimde görülmekte.

Orta Çözünürlüklü Görüntüleme Spektro Radyometre (MODIS) cihazı tarafından yakalanan hareketsiz görüntü ise, beyaz bulutların üzerinde koyu bir gölge olarak görülen meteor kalıntılarının gerçek bir görüntüsünü oluşturuyor.

nasa bering denizi

18 Aralık’ta gözlenen ateş topu, 2013’ten bu yana gözlenen en güçlü meteor olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte meteorun, rakımı ve meydana geldiği alan göz önüne alındığında, cismin karadaki hiç kimseye tehdit oluşturmadığı da görüldü.

Ateş topu olayları aslında oldukça sık olarak gerçekleşiyor. Bu tip olaylar NASA Center for Near Earth Object Studies (NASA Dünya’ya Yakın Nesneler Merkezi) veritabanına kaydedilmektedir.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: