NASA Uzay Helikopteri Mars’ta Uçabileceğini Kanıtladı

NASA Uzay Helikopteri

Bilim adamları 2020’de Mars’a gönderilecek uzay aracının küçük yoldaşını NASA Jet Propulsion Laboratory-Jet İtki Laboratuvarı’nın (JPL) uzay simülatöründe test etti. NASA uzay helikopteri Mars’ta uçabileceğini kanıtladı.

NASA Uzay Helikopteri

Mars’ta kullanılacak helikopter projesi üzerinde çalışan bilim insanları, Mars’a 2020’de gönderilmesi planlanan uzay aracıyla beraber gidecek yaklaşık 1.8 kg’lık bir helikopter ürettiler. Ancak helikopteri ondan daha büyük yoldaşıyla beraber göndermeden önce orada uçabileceğini kanıtlamaları gerekiyordu.

Bu yüzden Ocak ayının sonlarında, helikopterin kalkış yapabileceğinden emin olmak için JPL Uzay Simülatörü’nde Mars’ın ince atmosferi simüle edildi. Mars koşullarında iki ayrı uçuş ayrı günlerde başarıyla gerçekleştirildi.

Mars, Dünya atmosferinin yalnızca %1’i kadar yoğunluğa sahip. Dolayısıyla araştırmacılar eğer simülatöre güvenmeselerdi, uçuş testlerini Dünya’da yaklaşık 30 km yükseklikte yapmak zorunda kalacaklardı.

NASA’nın JPL laboratuvarı kırmızı gezegen için tasarlanan makineleri (örneğin Curiosity) test etmek için zaten sürekli kullanılıyor.  Yani atmosferimizin 30 km yukarısında test etmektense JPL’nin yaklaşık 7.6 m genişliğindeki vakum silindiri çok daha iyi bir seçim.

Mars atmosferini kopyalayabilmek için, ekip tüm azot, oksijen ve diğer gazları emdikten sonra odaya karbondioksit enjekte etti.

Ayrıca Mars, Dünya’nın yerçekiminin sadece üçte ikisini aldığı için, helikoptere bir kordon bağlanarak Mars’ın yerçekimi taklit edildi.

İnsansız hava aracı (İHA), yerden 2 inç yükseklikte toplam bir dakikalık uçuş süresi kaydetti. Bilim adamları şimdilik aracın Mars’ta çalışabilmesi için ihtiyaç duydukları verileri elde edebildiler.

Yapılan planlara göre hem Mars 2020 uzay aracının hem de helikopterin, 2021 Şubat ayında kızıl gezegene ulaşması bekleniyor.

2020’de gönderilecek uzay aracı Mars’ın jeolojisini inceleyip geçmişte yaşam olasılığını araştırırken helikopter de gelecekteki uzay İHA’ları için bir demo görevi görecek.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: