Obezite Genetik Midir?

Diyet yapıp spor salonlarından çıkmadığınız halde kilo veremiyor musunuz? Yeni yapılan araştırma obezite genetik midir sorusuna yanıt bulmuş olabilir.

Obezite genetik midir? Cambridge Üniversitesi tıp fakültesi profesörü Sadaf Farooqi başkanlığında yürütülen araştırmaya göre, zayıf yapılı kişilerde zayıflıkla ilgili genetik kısımlar bulunuyor. Aynı zamanda insanların aşırı kilolu olmasına sebep olan genler de bu kimselerde bulunmuyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü PLOS Genetics dergisinde yayınlanan araştırma raporunda çeşitli gen dizilimleri puanlandırılıp toplanarak genetik risk puanı oluşturuldu. Bu risk puanının zayıf kişilerde düşük, obez bireylerde ise yüksek olduğu görüldü.

Bu çalışmayı yapmaktaki amaçlarının aşırı kiloları ile mücadele eden insanlara yardım etmek olduğunu söyleyen Farooqi, sözlerine şunları da ekledi: “İnsanları aşırı kilolarından ötürü hemen yargılayıp eleştirmek kolay. Ancak bilim, meselenin o kadar da basit olmadığını gösteriyor. Kilomuz üzerinde düşündüğümüzden daha az kontrole sahip olabiliriz.”

Daha önceki çalışmalarda araştırmacılar, ikiz kardeşleri gözlemleyerek, aynı ortamda yaşayan kardeşler arasındaki kilo farkının genetik olabileceğini belirtiyordu. Profesör Farooqi, genetik yapının kişinin kilosunda en az %40 etkili olduğunu söylüyor.

Genetik Risk Puanı Nasıl Hesaplanıyor?

Genetik yapı ile kişilerin kilosu arasındaki bağlantıyı anlayabilmek için Profesör Farooqi’nin ekibi, 14.000 kişiye ait DNA karşılaştırması yaptı.

Yeme bozukluğu olmayan, beden kitle indeksi 18 veya altı olan 1622 zayıf yapılı katılımcı gözlemlenen grup arasındaydı. Bu kişiler, beden kitle indeksleri 40’ın üstünde olan aşırı obez 1985 kişi ile karşılaştırıldı. Aynı zamanda beden kitle indeksi 19 ile 25 arasında değişen 10.433 normal kilolu insan da incelendi.

100’ün üstünde farklı gen yapısı puanlandırılarak kişiye ait genetik risk skoru elde edildi. Buna göre obez kişilerin risk puanı, zayıf ve normal kilolu kimselere göre daha yüksek çıktı.

Diğer taraftan zayıf yapılı kimselerde ise risk puanı aşırı düşük çıktı. Bu verinin, aşırı kilo almaya katkı sağlayan gen yapılarının zayıf yapılı kimselerde daha az bulunduğu anlamına geldiğini söyleyen profesör, bu kimselerin şanslı doğmuş olduğunu belirtiyor.

Zayıflık Kalıtsal Bir Özellik

Farooqi’nin araştırma ekibi, sağlıklı zayıf insanlardaki genetik yapının, obezite genlerini içermediğini, aynı zamanda bu kimselerin aşırı kilo almalarını engelleyen başka genlerin de bulunduğunu belirtti. Araştırma, zayıflığın da obezite gibi kalıtsal bir özellik olduğu sonucuna ulaştı.

Araştırma raporu aşırı kilolardan kaynaklanan kalp rahatsızlığı, kalp krizi ve Tip 2 Diyabet gibi hastalıkların, dünya genelindeki ölüm nedenlerinin başında olduğunu bildiriyor.

2015-2016 yılları arasında ABD’de yapılan bir diğer araştırma Amerikan yetişkinlerin %39.8’inin obez olduğunu ortaya koyuyor. İngiltere de ise bu oran %26.

Ülkemizde 2010 yılında yapılan bir araştırma obezite oranının erkeklerde %20.5, kadınlarda ise % 41.0, toplamda % 30,3 olduğunu gösteriyor.

Profesör Farooqi’ye göre araştırmanın eksiklik sayılabilecek bir yönü, zayıflığa sebep olan genleri tam olarak gösterememesi ve yalnızca genetik bölgeleri işaret edebilmesi. Bundan sonraki adımlarının bu spesifik genleri tespit edebilmek olduğunu söyleyen profesör, bu genleri tam olarak tespit edebilmeleri halinde yeni kilo verme yöntemleri bulabileceklerini, bu sayede bu genetik avantaja sahip olmayan insanlara yardım edebileceklerini belirtti.

Obezite Genetik Midir Sorusuna Aykırı Cevaplar

İngiltere’nin ünlü okullarından King’s College London’dan Profesör Tim Spector, bu yeni araştırma raporunun 15 yıldır yürütülen ikiz araştırmalarının sonuçları ile örtüştüğünü vurguluyor.

Gerçekten de kişinin gen yapısı, zayıf veya obez olma eğilimi ile önemli derecede ilgili. Zayıf kişilerin genellikle zayıf akrabaları olurken obez kimselerin obez akrabaları olması yaygın bir durum.

Profesör Tim Spector

Profesör Spector sözlerini şu şekilde bitiriyor: “Birçok ülkede nüfusun üçte biri dengesiz beslenilen ortamlarda zayıf kalabiliyor. Bunun sebebi genetik olabileceği gibi bireysel yaşam tarzı farklılıkları veya bağırsak mikropları da olabilir.”

Dengeli beslenme, düzenli egzersiz, alkol kullanımını azaltma, sigarayı bırakma ve düzenli uyku gibi faktörler genetik yapı kadar önemli

İngiltere’deki Royal College of GPs öğretim görevlilerinden Dr. Steve Mowle de bu yeni araştırmanın aşırı kilolu kişilerin tembel ya da iradesiz oldukları varsayımlarına karşı çıkması açısından iyi bir şey olduğunu, ancak hastanın kilo durumunu belirleyen genetik haricinde, kişinin diyeti ve egzersiz durumu gibi birçok faktörün de bulunduğunu söylüyor. Ayrıca zayıf yapılı kimseler genetik olarak aşırı kilo alma riskinden uzak olsalar da sağlıksız bir yaşam tarzı seçme riskinin herkes için aynı olduğunu sözlerine ekliyor.

Obezite genetik midir? sorusunun kolaycı bir soru olduğunu vurgulayan Dr. Mowle, kişinin kilo durumu ve genetik yapısı ne olursa olsun hekimlerin her zaman sağlıklı bir hayat tarzını tavsiye edeceklerini belirtiyor. Ayrıca dengeli beslenme, düzenli egzersiz, alkol kullanımını azaltma, sigarayı bırakma ve düzenli uyku gibi faktörlerin bu araştırmada bulunmayışını eleştiriyor.

Sağlık hakkında daha fazlası için tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: