Parkinson Hastalığı İçin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Umut Işığı

parkinson hastalığı için

Parkinson hastalığı için umut ışığı bu sefer uzaydan geldi. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki çalışmalar hastalığın tedavi sürecine nasıl bir etki sağlayacak?

Parkinson Hastalığı İçin Umut Işığı

Parkinson on yıllardır araştırmacıların gündeminde olan ve tam olarak nedeni ve tedavisi bulunamayan bir rahatsızlık. Milyonlarca insanı genç-yaşlı demeden etkileyebiliyor. Hatta 20’li yaşlarda dahi bu rahatsızlığa yakalananlar var.

Hastalığın nedenleri konusunda ilerleme kaydedilse bile tedavisi için henüz somut çözümler ortaya konmuş değil. Bu konuda yaşanan en son gelişme astronotlar tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirildi. İstasyonda görev yapan astronotlar, bu rahatsızlığa çözüm bulabilmek için şu anda ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlar.

NASA tarafından yeni yayınlanan bir video bu alanda yapılan çalışmalarından bir kısmını gösteriyor. Araştırmacılar bu şekilde hastalığın tedavisi ve kesin bir çözümü konusunda epeyce bilgi edinmiş olacaklar. İki dakika uzunluğundaki video kesinlikle izlenmeye değer.

Videoda açıklandığı gibi, Parkinson hastalığında büyüdüğü belirlenen protein kristalleri üzerinde çalışmak, hastalığı sınırlandırmada yardımcı olabilecek. Bu kristalleri uzayda incelemek, Dünyadaki bilim adamları için büyük ölçüde fayda sağlayacak. Çünkü aşırı düşük yer çekimi ortamı, kristallerin daha da büyümesini ve kristallerin nasıl yapılandırıldığına dair önemli karmaşıklıkları ortaya çıkarıyor. Bu da bu yapıları engelleme stratejisi geliştirmede kilit rol oynuyor. Bu bilgiler Parkinson hastalığının tedavisinde yol gösterici olacak.

Dünyada LRRK2 kristallerini büyütmek oldukça zor. Böyle olunca araştırmacılar da proteinin şeklini ve yapısını belirleyecek yeterli nitelikte bilgiye erişemiyorlardı. Çünkü bu bilgiye erişmek için gereken numuneler bulunamıyordu.

Protein kristalleri uzayda daha geniş ve daha düzgün büyüyor. Böylelikle bilim insanları için daha etkin bir çalışma örneği sunulmuş oluyor. Bu sayede bilim insanları daha büyük kristalleri analiz edebiliyorlar ve hastalığın gelişimi ve ilaçların etkileşimi hakkında daha net bilgiye sahip olabiliyorlar. Yani artık uzay istasyonundaki bu ortam sayesinde gerekli verilere ulaşılabilecek.

Bu araştırmanın uzay istasyonunda yapılmasının bir diğer dikkat çeken yanı, ileri iletişim teknolojileri sayesinde yerdeki araştırmacılar ile astronotlar eş zamanlı çalışabiliyorlar.

Uzay İstasyonundaki bu çalışmalar umarız ki en kısa zamanda hastalığın tarihe gömülmesini sağlar.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: