Paul Allen’ın Ölümü Üzerine Stratolaunch Küçülmeye Gidiyor

Stratolaunch küçülmeye gidiyor. Microsoft’un kurucu ortaklarından Paul Allen tarafından yedi yıl önce kurulan Stratolaunch, yeni roket geliştirmeyi sonlandırdıklarını bildirdi.

Şirket, füze fırlatma aracı olarak da kullanılabilen dünyanın en büyük hava aracı üzerinde çalışmaya devam edeceklerini belirtiyor. Geçen hafta 117 metre kanat açıklığına sahip olan iki gövdeli bu uçak, denemelere başladı.

Firma yaptığı açıklamada roket motorları ve fırlatma araçlarına dair projelerini sona erdirdiklerini bunun yerine uçak projeleri üzerinde yoğunlaşacaklarını bildirdi. Gösteri amaçlı olarak Pegasus XL roketlerinin havadan fırlatılabilmesi için uçağın aerodinamik tasarımına yoğunlaştıklarını bildiren şirket sözcüleri, 2019 yılında yapılması planlanan ilk uçuşu iple çektiklerini söyledi.

Şirket devasa uçaklarının 2020 yılına kadar üç adet Pegasus XL roketini 10.000 metreden fırlatabilecek düzeye ulaşmasını planlıyor. Havadan fırlatma kabiliyeti, fırlatılan nesnenin dünyanın herhangi bir yerinden gezegenin yörüngesine gönderilebilmesini sağlıyor. Böylesi bir imkan belli başlı şirketlerin ve hükumetlerin ilgisini çekiyor.

Stratolaunch Küçülüyor

Şirketin yeni politikası gereği 50’ye yakın çalışanını işten çıkardığı da bildiriliyor. GeekWire için konuşan haber kaynakları, 20 çalışanın uçak projesi için çalışmaya devam ettiğini ve beklenen uçuş testi için hazırlandıklarını aktarıyor. Stratolaunch işten çıkarmalar hakkında daha fazla bilgi vermiyor. Bugün açıklanan küçülme hamlesinin şirketin bu projelerini ne şekilde etkileyeceği belirsizliğini koruyor.

Paul Allen’ın Ölümü

Stratolaunch, kurucusu Paul G.Allen anısına PGA olarak adlandırılan hidrojen yakıtlı bir roket motoru üzerinde çalışıyordu. Ayrıca 2022 yılında denenmesi beklenen uzay aracı ile birlikte çeşitli fırlatma araçları üretmeyi de planlamaktaydı. Bugünkü açıklamayla bu projeler iptal edilmiş oldu.

Paul Allen, Ekim 2018’de 65 yaşındayken hodgkin dışı lenfoma nedeniyle hayatını kaybetmişti. Şirketin kontrolü ve Paul Allen’a ait birçok yatırım kız kardeşi Jody Allen’a devredildi.

Jody Allen, Stratolaunch ve kardeşinin uzay girişimleri hakkında çok fazla demeç vermemekte. Ancak böylesine büyük bir girişimin maliyeti, herkesi biraz olsun düşündürür. Örneğin Amazon’un sahibi Jeff Bezos, kendisine ait Blue Origin isimli uzay yatırımı için yılda bir milyar dolar harcadığını belirtmekte. Geçen ay İngiliz milyarder Richard Branson, şahsi servetinden Virgin Galactic ve Virgin Orbit şirketlerine bir milyar dolar aktardığını söylemişti.

Daha detaylı bilgiye ulaşamasak da Stratolaunch şirketinin risk ve maliyetleri kısarak diğer önceliklerine kaynak sağlamaya çalıştığını söyleyebiliriz.

Uzay hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: