Robot Valeler Görev Başında

Havalimanlarında park etmek her zaman zahmetli olmuştur. Ancak şimdi robot valeler sizi bu zahmetten kurtarabilir.

Robot valeler İngiltere’nin Gatwick Havalimanında araçları park etmek için kullanılacak. Havalimanları gibi insanların araçlarını bırakıp valizlerini taşımak zorunda oldukları yerler için bu harika bir fikir olarak öne çıkıyor.

Birçoğumuz bu tür yerlerde, yakınlarımızı alıp bırakırken yer darlığından şikayet etmişizdir. Şimdiyse robot valeler sayesinde yapmamız gerekenler çok basit; aracınızı küçük bir otoparka bıraktıktan sonra sistemin sizi taraması yeterli. Sonrasında siz uçağınıza giderken robot dostlarımız aracınızı alıp yüksek yoğunluklu park alanına taşıyacak ve siz geri döndüğünüzde aracınızı bıraktığınız yere geri getirecek.

Sistemi kullanmak isteyen araç sahipleri web sitesi veya uygulama yardımıyla rezervasyon yaptıklarında kendilerine bir park yeri ayrılmış olacak. Robotlar sahip olduğu sensörlerle aracın boyutlarını hesaplayıp taşıyor. Bu sistemle park ederken araca zarar gelmeyeceği garanti ediliyor.

Robot Valeler Nasıl Çalışıyor?

Bu sistemi kuran Fransız şirketi Stanley Robotics, sistemi Fransa’nın en büyük havalimanlarında başarıyla denedi. Şirketin Stan ismini verdiği robotların yüksekliği bel hizasına kadar geliyor. Geniş tablası ile araçların altına girip tekerleklerinden kaldırabilen robotlar araçları istenilen yerlere transfer edebiliyor.

Şirket sistemin nasıl çalıştığını gösteren bir video da hazırladı.

Robotların park ettiği araçlarda kapı mesafesi bırakılmadığı için park alanına çok daha fazla araç sığdırılabiliyor. İnsanların girmesine izin verilmeyen bu otoparkların güvenliği ise üst düzey. Alan yönetimi daha başarılı olduğu için normal park alanlarına göre %30 daha fazla araç alınabiliyor. Araç sahipleri ne zaman dönecekleri konusunda sistemi haberdar edebildiği için istenilen zamanda araçlar hazır edilebiliyor.

Yolcular için daha güvenilir bir alternatif sunan sistem, geleneksel park alanlarına göre daha az yer kullandığı için kalabalık ve küçük otoparklı yerlerde büyük fayda getirebilir. Üstelik elektrikle çalışan robot dostlarımız atmosfere zarar da vermiyor.

Şirket, önümüzdeki Ağustos ayında denemelere başlamak için Londra’daki Gatwick Havalimanı ile anlaşma imzaladı. Bu hava alanı yaz tatillerini değerlendirmek isteyen yüz binlerce insan tarafından kullanıyor. Buraya park edilen araçların robot valeler tarafından güney terminaline taşınması planlanıyor. Bu amaçla 170 araçlık park alanı robot valelere teslim edilecek. Robotların alanı daha verimli kullanmasından dolayı 170 araçlık alana 270 araç sığdırılabilecek.

Daha fazla teknoloji haberleri için tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: