Samsung Galaxy Fold ve Motorola Razr Karşılaştırması

Samsung Galaxy Fold, Motorola Razr, Huawei Mate X…
Katlanabilir telefonlar önümüzdeki birkaç ay içinde hayatımıza girmiş olacaklar. Samsung Galaxy Fold, nostaljik bir telefon ile piyasaya giriş yapan sağlam bir rakiple karşı karşıya olabilir: Motorola Razr

Motorola Razr

Görünüşe göre Motorola firması, bu yaz katlanabilir telefon modelini çıkarıyor. Model heyecanla bekleniyor çünkü bu konuda heyecanlanmak için birçok neden var. Motorola’nın, henüz akıllı telefonlar piyasada yokken telefon piyasasına hakim olan markası Razr’ı yeniden piyasaya süreceği söyleniyor.

Ancak Motorola Razr, 26 Nisan’da piyasaya sürülecek olan Samsung Galaxy Fold ve bu yaz çıkması planlanan Huawei Mate X ile sert bir rekabete girmek zorunda kalacak.

Samsung Galaxy Fold

Tasarımsal açıdan Galaxy Fold ve Motorola Razr daha farklı olamazdı. Patent örnekleri şimdilik Motorola’nın Samsung’dan daha pratik bir kullanım sergilediğini gösteriyor. Razr, Galaxy Fold gibi iki elle tablet formuna açılan bir telefon yerine, daha önce “flip phone” olarak adlandırılan modeller gibi tek hamlede açılıp katlanabilen bir modelle karşımıza çıkıyor.

Bu tasarımından dolayı Motorola Razr için tahmin edilen şey, ortada tek bir büyük ekran ile katlanabilir olması.

samsung galaxy fold

Samsung Galaxy Fold’un ekranı aynı bir kitap gibi yatay olarak açılıp kapanırken, Motorola Razr dikey olarak açılıp kapanıyor. Cihazların iç taraflarında bulunan katlanabilir geniş ekranların yanı sıra, telefonların dış kısmında da ayrıca bir ekrana sahip olması gerekiyor.

Fiyat

Her iki katlanabilir telefon da bugün satılan çoğu telefondan daha pahalı olacak. Samsung firması Galaxy Fold modeli için Amerika satış fiyatını 1.980$ olarak duyurmuştu. Herhangi bir ücret eklentisi olmadan sadece bu fiyaz baz alındığında, Türkiye için cihazın fiyatı 10.692 TL olmakta. (Kabaca $=5.4 TL olarak alındı)

Motorola Razr için beklenen fiyat ise 1.500$ civarında. Bu da Türkiye için 8.100 TL demek oluyor.

Her iki telefon da piyasaya sürülmediği için işin profesyonelleri tarafından incelenmedi. Ayrıca Motorola firması, bu yaz piyasaya katlanabilir bir telefon süreceklerini doğrulasa da, Razr modeli resmi olarak henüz açıklanmadı.

Öte yandan Galaxy Fold, Şubat ayındaki bir etkinlikte sahneye çıkmıştı. Gerçi cihaza ait bir video ve etkinlikte yapılan ufak bir gösteri dışında herhangi bir bilgi Galaxy Fold için de elimizde bulunmuyor. Bu bakımdan cihaz, gizemini hala korumaya devam ediyor.

samsung galaxy fold

Neyse ki meraklı site XDA Developers sayesinde, söz konusu katlanabilir Razr’ın özelliklerinin ne olacağı hakkında az çok bir fikrimiz var. Eğer söylentiler doğruysa Motorola Razr; küçük ekran, düşük kapasiteli batarya, düşük depolama alanı gibi özelliklere sahip orta ölçekli bir telefondan çok daha fazlası olacağa benziyor.

Samsung ise Galaxy Fold’u lüks bir cihaz olarak görüyor. Belki bazı teknik özellikler bakımından Razr’dan daha üstün de olabilir. Ancak Motorola Razr, Samsung Galaxy Fold’da olmayan bir şeye sahip olacak: Nostalji.

İşte tüm açıklananlar ve duyumlar çerçevesinde Galaxy Fold ve Razr karşılaştırması:

samsung galaxy fold

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: