Sanal Gerçekliğin Rolls Royce’una Merhaba Deyin

Sanal gerçekliğin (VR) geleceği parlak görünüyor. Son 8 yıldır sanal gerçeklik başlık fiyatları astronomik rakamlardan makul seviyelere inmiş durumda. Bu alandaki teknoloji ise akıl almaz seviyeler katetti.

Sanal Gerçekliğin Geleceği Parlak

Bugün sizlere VRgineers ekibinin ürettiği XTAL sanal gerçeklik gözlüğünü tanıtacağız. 5.800 dolar liste fiyatıyla satışa sunulan gözlük bu alanın Rolls Royce’u desek yeridir.

Aslında XTAL’in adını bu yılın başlarında duymuştuk. Lakin daha yeni ve teknolojik modeli Ocak 2019’da yapılması planlanan Consumer Electronic Show’da görücüye çıkmaya hazırlanıyor.  Dünya’nın en büyük teknoloji etkinliği olan CES böyle tanıtımlar için ideal bir platform oluşturuyor.

XTAL Modeli

Prag merkezli firmanın ürettiği gözlük üst düzey özelliklerle birlikte geliyor. 2 adet Quad HD (2560×1440) çözünürlüklü OLED ekran ve etkileyici 180 derece görüş imkanı gerçekten inanılmaz bir deneyim sunuyor.

Vrgineers firması resmi websitesinde XTAL’de kullanılan lensleri sınıfının en iyisi olarak tanımladı. VR için kullanılan lenslerde her ne kadar önlenmeye çalışılsa da köşelerde görsellerin hızlı akışına bağlı olarak bulanma olur. Firma XTAL’da görüş açısının 180 dereceye çıkmış olmasına rağmen hiçbir bulanma olmadığı konusunda müşterilerine güvence veriyor.

Leap Motion sensörleri sayesinde elinize her hangi bir aparat almadan “dijital ellerinize” hükmedebiliyorsunuz. Yani bu ürün hem el aparatı hem de gözlük olarak 2 ayrı bileşen halinde satılan geleneksel VR’lardan çok farklı bir yerde duruyor. Tüm set sadece tek bir üründe toplanmış durumda.

VR Lüks Mü?

Ülkemiz şartlarında 5.800 dolar gerçekten büyük bir para. Hatta yurtdışında maaşını dolar üzerinden alan bir teknoloji sevdalısı için bile kolaylıkla gözden çıkarabileceği bir rakam değil. Daha makul bir seçenek için akla gelen Oculus Rift gözlüklerinin yurtdışında 399 dolardan yurt içinde ise yaklaşık 5.200 TL’den satıldığını belirtmekte fayda var.

Peki fiyat bu kadar yüksekse hedef kitle kimler? Bu aygıtın hedef kitlesinin standart oyun meraklıları olmadığı açık. Daha profesyonel bir kitleye hitap eden XTAL’in ülkemize gelmesi yakın zamanda pek olası görünmüyor.

Teknoloji hakkında daha fazlası için Tıklayın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: