SpaceX Crew Dragon İnsanlı Kapsül, NASA’dan Fırlatma Onayı Aldı

NASA ve SpaceX yetkilileri ortak bir basın toplantısında, SpaceX Crew Dragon isimli uzay kapsülünün fırlatılması için NASA’nın onay verdiğini duyurdu. İşler yolunda giderse Amerikalı astronotlar SpaceX firmasının kapsülünü kullanarak uzaya gidecekler.

SpaceX Crew Dragon – Uzaya İnsan Taşıyan Kapsül

2 Mart’ta kadar gerçekleşmesi beklenen fırlatma, SpaceX firmasının Uluslararası Uzay İstasyonuna mürettebat gönderebilmesi için geçmesi gereken son ve en önemli engel olarak gözüküyor.

NASA, uzaya astronot göndermek için kullandığı uzay mekiklerini 2011 yılında emekli ettiğinden beri, Amerikalı astronotlar uzay istasyonuna Rus yapımı Soyuz kapsülleri ile gitmek zorunda kaldılar.

SpaceX firmasının bu sorumluluğu üstlenebilmesi için, planladığı uzay seyahatini tüm aşamalarıyla sorunsuz bir şekilde yapabilmesi gerekiyor.

Bunun için sırasıyla astronotların uzaya çıkarılması, Uluslararası Uzay İstasyonu ile kapsülün kenetlenmesi ve astronotların yerleştirilmesi gerekiyor. Daha sonra ise astronotların aynı kapsül ile okyanusa indirilmesi ve botla kurtarılarak güvenli bir şekilde Dünya’ya dönmeleri sağlanmalı.


NASA’nın resmi twitter hesabından duyurulan fırlatma tarihi

SpaceX Crew Dragon projesinin planlanan programın gerisinde olduğu göz önüne alındığında, Demo-1 FRR Flight Readiness Review-Uçuş Hazırlık Değerlendirmesi’ni geçmesi büyük bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.

SpaceX DM-1 (Demonstration Mission 1-Gösteri Görevi 1)’in fırlatılışının Cumartesi sabah erken saatlerde yapılması planlanıyor. Eğer işler planlandığı gibi giderse önümüzdeki birkaç ay içinde DM-2 denemesini de görebiliriz. DM-1 görevi cansız mankenlerle planlanırken DM-2 canlı insanlarla planlanıyor. Bu bakımdan DM-1 görevi oldukça hayati nitelikte.

NASA, görevin fırlatma, kenetlenme ve Dünya’ya dönüş de dahil olmak üzere birçok aşamasını canlı olarak yayınlayacak. Fırlatma ve kenetlenmenin sırasıyla Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşmesi planlanırken, Dünya’ya dönüş için 7 Mart tarihi düşünülüyor.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: