Spacex Crew Dragon Uzay İstasyonuna Kenetlendi

SpaceX firmasının ABD’li astronotları uzaya taşımak için tasarladığı Crew Dragon Kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonuna kenetlendi.

SpaceX Crew Dragon

Bilindiği üzere 2011 yılında ABD uzay mekiği programlarını çeşitli teknik nedenlerle iptal etmişti. O tarihten beri Amerikalı astronotlar Uzay İstasyonu’na gitmek için Rusya’nın Soyuz Roketlerini ve Soyuz kapsüllerini kullanıyorlar.

Ancak bu yöntem oldukça maliyetli. Çünkü Rusya her bir astronot için ABD’den yaklaşık 81 Milyon Dolar ücret alıyor.

NASA ABD’nin Rusya’ya bu konudaki bağımlılığını çözmek için özel şirketlerle bazı anlaşmalar yapmıştı. Uzaya insan taşımak için SpaceX firması Crew Dragon projesini geliştirirken Boeing firması da CST-100 Starliner projelerini geliştiriyor. SpaceX ve Boeing firmalarının bu projeleri sürekli ileri bir tarihe atarak ertelemeleri bazı eleştirilere de konu oluyordu.

SpaceX 2017’de göndermeyi planladığı uzay kapsülünü nihayet göndermeyi başardı. Firmanın Falcon 9 roketiyle gerçekleştirilen başarılı bir fırlatmanın ardından Crew Dragon kapsülü Uzay İstasyonuna vardı başardı ve başarılı bir şekilde kenetlendi.

Uzay kapsülünde Ripley isminde bir cansız manken ve yaklaşık 181 kg’lık ekipman bulunuyor. Kapsül için sırada Dünya’ya dönüş testi var. Crew Dragon’un 7 Mart’ta Dünya’ya dönmesi planlanıyor. Eğer kapsül bu testi de başarıyla geçerse, Temmuz ayında SpaceX DM-2 (Demonstration Mission 2-Gösteri Görevi 2)’nin yapılması düşünülüyor.

spacex crew dragon

NASA astronotu Anne McClain, SpaceX Crew Dragon kapsülünde bulunan cansız manken Ripley’i karşılıyor

Gerçek insanlarla yapılması planlanan SpaceX DM-2 görevi, hem ABD’nin uzay programları hem de özel bir şirketin ilk defa uzaya insan taşıyacak olması açısından büyük öneme sahip.

Crew Dragon kapsülüyle ilgili gelişmeler NASA TV’den canlı olarak izlenebilir.

Uzay Bilimleri hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: